Реформування органів юстиції та розширення мережі центрів вторинної правової допомоги.
Протягом першого півріччя 2016 року відповідно до Плану заходів з реформування територіальних органів Міністерства юстиції України та розвитку системи надання безоплатної правової допомоги, відбувається реформа територіальних органів юстиції, яка є наступним етапом децентралізації послуг Міністерства юстиції України та надання можливості отримання таких послуг у режимі он-лайн з одночасним розширенням доступу до безоплатної правової допомоги та підвищенням її якості.
Згідно з планом, в кожному районі і місті України будуть утворені Бюро правової допомоги як відокремлені підрозділи місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що діють в Україні з 1 липня 2015 року. Ресурсне забезпечення здійснюватиметься за рахунок майна і коштів районних та міських управлінь юстиції, які будуть ліквідовані найближчим часом.
З 1 січня 2016 року набрали чинності зміни до законів у сфері реєстрації бізнесу та нерухомості. Ідеться про передачу функцій з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та речових прав на нерухоме майно органам місцевого самоврядування, райдержадміністраціям, нотаріусам та акредитованим суб’єктам. В нашій області працює 497 нотаріусів, з них 87 державних. За повноваженнями нотаріусів тепер можна прирівняти до державних реєстраторів. Раніше нотаріуси також належали до суб’єктів державної реєстрації прав, але мали обмежені повноваження в цій сфері: могли здійснювати державну реєстрацію прав у разі вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва. Нова редакція Закону дозволяє їм здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень без вчинення нотаріальної дії щодо такого майна. При цьому нотаріуси будуть здійснювати державну реєстрацію права власності та інших речових прав незалежно від місцезнаходження нерухомого майна. Якщо з реєстрацією прав на нерухоме майно у нотаріусів проблем не виникає, то реєстрація бізнесу потребує докладного вивчення особливостей нової для них функції. Громадські ж формування надалі реєструватимуть органи юстиції.
В цілому перехідний період, необхідний для передачі повноважень від органів юстиції до виконавчих органів міських рад обласного значення та державних адміністрацій, триватиме щонайбільше до 30 квітня 2016 року. За цей час органи місцевої влади повинні створити у своїх структурах робочі місця для державних реєстраторів. А нотаріуси уже з початку нинішнього року мають змогу виконувати увесь спектр послуг з питань реєстрації бізнесу та речових прав на нерухоме майно.
18.02.2016 року в приміщенні Дніпродзержинського міського управління юстиції відбувся семінар за участю державних нотаріусів м. Дніпродзержинська на якому були розглянуті основні зміни в чинному законодавстві з питань реєстрації.
|