19-12-2011
Дніпродзержинськ отримав з початку 2011 року на виконання заходів Державної цільової екологічної програми приведення в безпечний стан уранових об’єктів виробничого об’єднання «Придніпровський хімічний завод» (ПХЗ) 10443 тис. грн. Про це повідомили в управлінні охорони навколишнього природного середовища Дніпродзержинської міської ради.
У 2011 році ДП «Бар’єр» планує розробку ТЕР регулювання водного режиму хвостосховища «Сухачівське секція-1» для утримання оптимального водного балансу, розробку системи контролю за геотехнічним станом дамби хвостосховища «Сухачівське секція 1 та 2». По зазначеним заходам на теперішній час укладено угоди на виконання робіт з ДП «УкрНДПРпромтехнологія». Проведено тендер на виконання робіт згідно з проектом, який одержав позитивний висновок Укрдержбудекспертизи, «Реконструкція та перепрофілювання другої секції хвостосховища Сухачівське». Виконані роботи з ідентифікації та дезактивації ділянок розташування радіоактивно-забрудненого і будівельного сміття на території колишнього «ПХЗ» (другий етап), оперативні дезактиваційно-рекультиваційні роботи на хвостосховищах «Південно-Східне» і «Західне». Продовжуються роботи з будівництва ділянки дезактивації радіоактивного обладнання та трубопроводів. Здійснено складення переліку уранових об’єктів із застосуванням існуючих ГІС – технологій (1 етап); розробка проектно-кошторисної документації щодо обґрунтування оптимальних шляхів приведення в довготривалий безпечний стан території сховища «База С» (2 етап); розроблення проектно-кошторисної документації щодо вилучення уранової сировини із сховища «База С» (2 етап). Продовжуються роботи щодо узагальнення результатів інвентаризації, оцінки та визначення загроз щодо поводження з урановими об’єктами; проведення спостереження за зміною стану навколишнього природного середовища на уранових об’єктах та в їх санітарно-захисній зоні, оцінка впливу таких об’єктів на навколишнє природне середовище; аналітичне забезпечення здійснення програм радіаційного контролю і комплексного моніторингу навколишнього природного середовища зони впливу уранових об’єктів колишнього «ПХЗ». У вересні цього року відбулась місія експертів МАГАТЕ у Дніпродзержинську «Підготовка до реабілітації колишніх проммайданчиків уранового виробництва». Місія здійснювалась з метою вивчення основних проблемних питань та надання методичної допомоги українським партнерам проекту в питаннях взаємодії з населенням оператора проммайданчика «ПХЗ» і залучення населення до планування реабілітаційних заходів.
У Дніпродзержинську на колишньому Придніпровському хімзаводі протягом 1948-1991 року здійснювалася переробка уранових руд для виготовлення уранового концентрату. Внаслідок використання осаджувальних технологій вилучення урану залишки уранових руд накопичувалися на прилеглих територіях (у ярах та балках, а також на верхній терасі Дніпра), утворено 7 хвостосховищ та 2 сховища відходів уранового виробництва загальною площею 2,68 млн. кв. м, в яких накопичено близько 42,2 млн. тонн відходів.