19-01-2012
Ініціативна група фахівців–учасників Міжвідомчої комісії з вирішення екологічних проблем Дніпродзержинська запропонувала урядовим структурам та НБУ використати потужності промислової площадки Придніпровського хімзаводу (ПХЗ, переробка уранових руд з 1948 до 1991 р.) для участі у державній програмі «Золото України». Про це повідомило інформагентство «Придніпров’я» з посиланням на Дніпродзержинське державне підприємство «Бар’єр».
За інформацією керівника підприємства Олександра Гребенюка, потужності підприємства промплощадки ПХЗ із збагачення золото-поліметалевих руд збережено. Досвід роботи цього підприємства у 1998-2005 рр. показав високий коефіцієнт збагачення руд — до 95%. З 2005 року потужності підприємства з різних причин не експлуатуються, але зараз відчувається збільшення зацікавленості урядових структур та потенційних інвесторів у розвитку проекту. Аргументами доцільності його реалізації на базі ПХЗ є наявність виробничої бази із сучасними екологічно безпечними технологіями, досвідченим персоналом, підготовленість місць складування відходів із значним ресурсом, близькістю родовищ: у Дніпропетровській області — 4 перспективних родовища золото-поліметалевих руд, на відстані 100-200 км від промплощадки знаходяться родовища Луганської, Кіровоградської областей.
Відновлення діяльності підприємства із збагачення поліметалевих руд на базі ПХЗ надасть можливість не лише оптимального розвитку проекту «Золото України», а й збагачення руд з видобутком срібла, свинцю, цинку, відкриття близько 2 тис. нових робочих місць.
За словами Олександра Гребенюка, потужності підприємства дозволяють вийти на обсяги переробки до 1 млн тонн руди на рік, крім того, інвестиції, вкладені у проект, забезпечать подальший перспективний розвиток проммайданчика ПХЗ.
«Переробки уранових руд тут ніколи вже не буде, але промисловий майданчик має значні перспективи розвитку, тим більше що за 10 останніх років завдяки реалізації низки державних програм досягнуто колосальних результатів у забезпеченні безпеки впливу колишніх радіаційних об’єктів. Зараз територія визнається цілком безпечною для розвитку будь-якої виробничої діяльності та навколишнього середовища», — сказав Олександр Гребенюк.
За інформацією професора Дніпродзержинського технічного університету, колишнього керівника ПХЗ Юрія Коровіна, на проммайданчику ПХЗ випробувані потужності з переробки золотоносних руд (перша напівпромислова партія з 50 кг золота монетарної проби з показником вилучення з руди на рівні 94% була вироблена на ПХЗ у 2002 році). Крім технологічних можливостей та переваг переробки руд на ПХЗ, існує унікальна база для складування відпрацьованих руд — хвостосховище відходів ПХЗ«Сухачівське» (будувалося 10 років, вартість спорудження становила 100 млн дол. США, запас вільного обсягу становить 15 млн кубометрів). Відновлення переробки рудного (дисперсійного) золота надасть можливість щорічного випуску на промисловій площадці ПХЗ до тонни золота на рік в умовах переробки 300-400 тис. тонн руд.