02-02-2012
У березні 2012 року Дніпропетровщина вперше за останні 35 років отримає Схему планування території області. Про це губернатор Олександр Вілкул повідомив, відкриваючи нараду щодо розробки й затвердження проекту Схеми планування території Дніпропетровської області на період до 2031 року.
«Схема планування території області є важливим інструментом проектного та адресного управління регіоном у рамках Комплексної стратегії розвитку Дніпропетровщини. Цей стратегічний документ покликаний стати базою для формування місцевих програм соціально-економічного розвитку територій області», – сказав Олександр Вілкул.
Відсутність Схеми планування території області протягом останніх 35 років – з 1976 року – стримує соціально-економічний розвиток області. У 2010 році губернатор Олександр Вілкул поставив завдання перед відповідними службами області доопрацювати проект Схеми планування території області й до кінця 2011 року провести його державну експертизу. Наразі завдання губернатора виконано. Позитивний висновок держекспертизи було отримано 7 грудня 2011, і 16 січня 2012 року Олександр Вілкул підписав розпорядження про затвердження проекту Схеми планування територій Дніпропетровської області, який буде винесено на розгляд сесії обласної ради вже в березні 2012 року. Це об'ємний документ, який складається з 4-х томів на понад 600 сторінок тексту і 14 аркушів графічної частини.
Проект Схеми планування території області визначає такі пріоритетні напрями:
• розвиток господарського комплексу області;
• демографічний прогноз;
• проектне використання земель та природно-ресурсного потенціалу;
• розвиток інженерної інфраструктури територій;
• охорона об'єктів національно-культурної спадщини;
Схема планування території області насамперед вирішує питання чіткого розмежування виробничої і соціальної сфер життєдіяльності. Схема у своїй концепції передбачає розвиток певних цільових територій області. І про це говорять цифри. По-перше, згідно зі Схемою не зменшується кількість населених пунктів області. На сьогодні їх 1499 і цю кількість сіл, селищ і міст пропонується зберегти і в майбутньому.
Крім того, Схемою планування території Дніпропетровської області передбачається:
• збільшення площ населених пунктів (з 29,1 тис га до 32 тис га), у тому числі за рахунок збільшення площ житлової забудови;
• збільшення протяжності доріг державного значення на 80% або на 740 км – з 936 км до 1680 км, у т. ч. міжнародних з 415 до 791 км. Зокрема, у 2011 році в області вже збудовано 18 км першої черги об'їзної дороги Дніпропетровська, а в цьому році будівництво дороги буде продовжено – планується побудувати ще 8 км другої черги.
• збільшення площ рекреаційного та оздоровчого призначення більш ніж в два рази – з 3,3 тис га до 7,8 тис га, а також збільшення земель природоохоронного призначення – з 27,8 тис га до 273,7 тис га, тобто майже в десять разів. На сьогодні в області вже зарезервовані території для створення на них нових заказників.
При цьому згідно з проектом Схеми планування території області площа виробничого сектора за рахунок раціонального використання земель та впровадження нових технологій передбачено збільшити лише на 2,9 тис га - з 70 тис га до 72,9 тис га.
У 2011 році губернатор Олександр Вілкул дав доручення головам райдержадміністрацій приступити до розробки Схем планування територій районів області. На ці цілі з обласного бюджету було виділено 1,89 млн грн. За ці кошти було виконано оновлення топогеодезичних підоснов для подальшої розробки та оновлення містобудівної документації для 11 районів, області а також розпочато розробку Схеми планування Криворізького району. У 2012 році ця робота буде продовжена. На ці цілі в обласному бюджеті за ініціативи вже виділено 1,89 млн грн. Олександр Вілкул поставив завдання головам райдержадміністрацій закінчити роботи з оновлення топогеодезичних підоснов решти 11 районів області.
Схема планування території – планувальна документація, яка розробляється у розвиток Генеральної схеми планування території України та визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови, використання територій адміністративно-територіальних одиниць та їх окремих частин. Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що інструментом державного регулювання територій є містобудівна документація, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів. Схема планування території області відноситься до містобудівної документації регіонального рівня.
Проект Схеми планування території Дніпропетровської області розроблений інститутом «Діпромісто». Схема планування території Дніпропетровської області складається з 4 томів.
Том І включає в себе прогноз та визначення пріоритетних напрямків розвитку господарського комплексу адміністративних одиниць області, демографічний прогноз, трудові ресурси, пропозиції з розвитку функціонально-планувальних елементів території області, сучасне та проектне використання земель.
Том ІІ – природно-ресурсний потенціал території області, стан та охорону навколишнього середовища, транспорт, інженерну підготовку та захист території, гідротехнічні заходи, інженерну інфраструктура (водопостачання, водовідведення, енергопостачання), основні техніко-економічні показники.
Том ІІІ – заходи з охорони об’єктів культурної спадщини.
Том ІV – пропозиції з реалізації рішень Схеми планування території області.
Затвердження проекту Схеми планування території Дніпропетровської області дасть можливість підвищити ефективність планування територій, прийняття програм розвитку області, районів та населених пунктів, програм господарського, соціального та культурного розвитку шляхом розроблення містобудівної документації місцевого рівня, схем планування та генеральних планів населених пунктів.