20-08-2012
Керуючись Законами України “Про місцеве самоврядування”, “Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин” та “Про засади державної мовної політики”, Дніпропетровська обласна рада прийняла рішення, яким рекомендувала громадам області забезпечити в установленому законодавством країни порядку розгляд питань із забезпечення права громадян на використання державної, російської, або інших мов, які будуть визнані як регіональні на відповідних територіях, у спілкуванні з органами місцевої влади, а також в отриманні освіти, офіційної інформації та низці інших, важливих для громадян адміністративних та соціальних питань.
Під час розгляду питання про підтримку мовної політики депутати, зокрема, зазначили, що це рішення ґрунтується на історичних особливостях територіального формування Дніпропетровської області, багатонаціональному складі населення та традиційній мультикультурності регіону.
Рішення було прийняте з урахуванням висновків і рекомендацій постійної комісії обласної ради з питань культури, духовності та спорту, з метою захисту мовних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області щодо регулювання в Україні суспільних відносин у сфері всебічного розвитку і вживанні регіональних мов або мов меншин та інших мов, якими користується населення країни в державному, економічному, політичному і громадському житті, міжособовому та міжнародному спілкуванні.
Згідно з рішенням обласної ради, громади регіону будуть поінформовані про застосовування передбачених Законом України „Про засади державної мовної політики” заходів щодо розвитку, використання і захисту російської та інших мов, які будуть визнані в установленому цим Законом порядку регіональними на відповідних територіях.
У своєму рішенні обласна рада наголосила, що відповідні рішення повинні прийматися сільськими, селищними і міськими радами Дніпропетровщини після попереднього обговорення з громадянами.
«Дніпропетровщина історично є одним з найбільш багатонаціональних регіонів України. Вже декілька віків на нашій землі у мирі і злагоді живуть і працюють пліч-о-пліч українці, росіяни, білоруси, поляки, євреї, німці, молдавани, вірмени, греки, азербайджанці, грузини, загалом — люди 90 національностей. Навіть у не найкращі часи ці люди зберігали свою мову та культурні традиції. Потужність, енергійність та дієздатність національних громад регіону визнають також і дипломати-представники країн, які підтримують зв’язок зі своїми «дніпропетровськими співвітчизниками», — підкреслив голова обласної ради Євген Удод.
На його думку, Закон України “Про засади державної мовної політики” стане потужним джерелом допомоги національним громадам області у збереженні та розвитку своєї унікальної ідентичності.
Своїм рішенням Дніпропетровська обласна рада доручила постійній комісії обласної ради з питань культури, духовності та спорту на підставі пропозицій, наданих облдержадміністрацією, розробити комплекс заходів щодо імплементації положень Закону “Про засади державної мовної політики” на території Дніпропетровської області та внести відповідний проект рішення на розгляд сесії обласної ради.