13-11-2012
У Дніпропетровській області до Всесвітнього Дня боротьби з діабетом 14 листопада з 9.00 до 15.00 на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги та консультативно-діагностичних поліклінік лікувальних закладів усі бажаючі зможуть безкоштовно пройти скринінгові обстеження: виміряти рівень глюкози в крові, артеріальний та очний тиск тощо. Такі профілактичні огляди спрямовані на своєчасне виявлення та подальше ефективне лікування хвороби. Акція проводиться за ініціативи Міністерства охорони здоров’я України та головного управління охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації в рамках всеукраїнських заходів до Дня боротьби з цукровим діабетом.
«Запорука ефективного лікування будь-якої хвороби, зокрема цукрового діабету, - це вчасна профілактика та обізнаність населення щодо симптомів хвороби й особливостей її лікування. З цією метою на Дніпропетровщині проводяться Дні здоров’я, де всі бажаючи можуть безкоштовно пройти необхідні обстеження, проконсультуватися з медичними фахівцями. Ми запрошуємо всіх жителів Дніпропетровська взяти участь в акції, присвяченої Всесвітньому Дню боротьби з цукровим діабетом, щоб вчасно перевірити стан свого здоров’я та запобігти хворобі», - сказала заступник начальника головного управління охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Олена Лугова.
Також вона відзначила, що на Дніпропетровщині для лікування пацієнтів із цукровим діабетом закуповуються сучасні медичні препарати та використовуються новітні методики лікування.
Так, в рамках Обласної програми «Цукровий діабет 2009-2013», що реалізується під керівництвом губернатора Олександра Вілкула, більше 17 тис жителів Дніпропетровщини отримують необхідну інсулінотерапію. Діти віком від народження і до 18 років, а також вагітні жінки забезпечуються індивідуальними глюкометрами (сучасний пристрій для виміру рівня цукру в крові) та тест-смужками стовідсотково.
Окрім цього, в 2012 році було придбано 4,5 тис приладів для вимірювання рівня цукру в крові для всіх Центрів первинної медико-санітарної допомоги, станцій швидкої медичної допомоги та кабінетів ендокринологів у Дніпропетровській області. Ще більше 600 приладів отримали соціально-незахищені пацієнти індивідуально.
На Дніпропетровщині функціонують 5 дорослих та 2 дитячі школи на базах стаціонарних відділень лікарень (дитячі – Криворізька міська лікарня №8, Дніпропетровська міська дитяча клінічна лікарня №1, що обслуговує жителів усієї області; дорослі – Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім.Мечникова, Дніпропетровські міські лікарні №4 та №9, Криворізька міська лікарня №3 та Нікопольська міська лікарня №4), де медичні працівники навчають пацієнтів, як правильно користуватися інсуліном, харчуватися та інше.
Окрім цього, у Дніпропетровську функціонує єдина в Україні спеціалізована школа-інтернат для дітей, хворих на цукровий діабет, потрапити до якої можна за направленням лікаря. Навчання та лікування є безкоштовним. Наразі тут перебувають майже 300 осіб.
У рамках Обласної Програми «Цукровий діабет 2009-2013» на базі міських лікарень Дніпропетровської області функціонують спеціалізовані кабінети для пацієнтів із цукровим діабетом - «Діабетична стопа», «Діабетична полінейропатія», «Діабетична ретинопатія». Ці кабінети призначені для проведення профілактичних заходів та лікування синдрому діабетичної стопи (ушкоджень кінцівок), нервової системи та порушень зору, що були спричинені сахарним діабетом.
Кабінети «Діабетичної стопи» розташовані в Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім.Мечникова, Нікопольській міській лікарні №4, а також у Криворізькій міській лікарні №2 та №3.
Кабінет «Діабетичної полінейропатії» функціонує на базі Дніпропетровської міської лікарні №9, кабінети «Діабетичної ретинопатії» - на базі Дніпропетровської обласної офтальмологічної лікарні та Дніпропетровської міської лікарні №8.
На базі Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім.Мечникова впроваджені нові ефективні методики лікування цукрового діабету, як то: пересадка нирок та інсулінові помпи (безперервне підшкірне введення інсуліну за допомогою сучасного пристрою, що імітує функцію підшлункової залози). Для постійного моніторингу рівня глюкози в крові в лікарні застосовується високоякісний прилад, що складається з монітору, станції з'єднання з комп'ютером, програмного забезпечення та одноразового сенсора. Сенсор імплантується в організм людини на 1-7 діб, тестуючи рівень цукру кожні 5 хвилин. Результати записуються в пам'ять монітора, після чого лікар, аналізуючи інформацію, коригує дози інсуліну та схему лікування. При цьому пацієнт не обмежений у рухах та веде звичний спосіб життя.
Довідка:
Діабет - захворювання обміну речовин, при якому в організмі не вистачає інсуліну, а в крові підвищується вміст цукру. Діабет буває двох типів: діабет 1-го типу (інсулінозалежний) та 2-го типу (інсулінонезалежний).
Інсулінозалежний діабет обумовлений ураженням підшлункової залози - органа, який виробляє інсулін. Перебіг хвороби досить важкий і в усіх випадках потребує лікування за допомогою інсуліну. Даний препарат вводиться виключно за допомогою шприца або інших спеціально розроблених пристроїв. Прийом інсуліну в таблетках неможливий через те, що він руйнується в шлунково-кишковому тракті.
При інсулінонезалежному діабеті підшлункова залоза працює нормально, але глюкоза в клітини не надходить, оскільки інсулін виробляється в недостатній кількості або не відповідної якості. У цьому випадку пацієнтам приписується спеціальна дієта, цукрознижуючі таблетки та, в крайньому випадку, інсулін.