У Дніпродзержинську пройшов міжнародний семінар щодо ролі громадськості у формуванні стратегії реабілітації території уранових об’єктів
10-12-2012
У Дніпродзержинську в рамках реалізації українсько-шведського проекту ENSURE-2 на базі Державного підприємства «Бар’єр» відбувся міжнародний семінар на тему «Роль громадськості у формуванні стратегії реабілітації території та зон впливу уранових об’єктів колишнього ВО «Придніпровський хімічний завод» (ПХЗ, переробка уранових руд у 1948-1991 рр.). Про це повідомили на підприємстві.
Метою проведення семінару було вивчення досвіду розвинених країн світу в реалізації програм реабілітації територій, забруднених внаслідок техногенної діяльності людини відходами NORM, зокрема, радіонуклідами виробничого та природного походження.
У ході семінару з презентаціями світового досвіду вирішення цих питань виступили координатор проекту ENSURE-2 Ернст Олоф Карлберг (Швеція) та спеціаліст у сфері управління радіоактивними відходами Андерс Аппельгрен (Швеція), представник Агенції з поводження з радіоактивними відходами Надя Железнік (Словенія), а також експерт МАГАТЕ Олег Войцехович (Україна). У роботі семінару взяв участь співголова проекту ENSURE-2, заступник директора Департаменту стратегічної політики, інвестицій та ядерно-енергетичного комплексу — начальник Управління ядерно-енергетичного комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Петро Чернов.
В обговоренні питань застосування рекомендацій та практики МАГАТЕ під час виконання заходів Державної цільової екологічної програми приведення в безпечний стан уранових об’єктів колишнього ПХЗ, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 року, взяли участь: директор ТОВ НВП «Центр екологічного аудиту та чистих технологій» Григорій Шматков, генеральний директор ПАТ «Дніпродзержинський завод мінеральних добрив» Павло Мартіянов, заступник начальника управління природних ресурсів та економіки природокористування головного управління промисловості Дніпропетровської облдержадміністрації Євген Короткий, заступник начальника управління охорони навколишнього середовища Дніпродзержинської міської ради Тетяна Коротка, начальник Державної інспекції — заступник Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Лариса Царенко, колишні керівники ПХЗ Юрій Коровін та Анатолій Мухачов, керівник Дніпродзержинської громадської організації «Голос природи» Євген Колішевський.
Шведське державне управління радіаційного захисту SSI у 2006 році запропонувало Мінпаливенерго та Держкомітету ядерного регулювання України допомогу у розробці стратегії поводження з промисловими відходами переробки уранових руд та у вирішенні проблем радіаційного захисту. Головним майданчиком для пілотного проекту з очищення та відновлення забруднених територій обрано колишній Придніпровський хімзавод (ПХЗ, переробка уранових руд з 1948 до 1991 р.). У рамках проекту представники SSI впродовж 2010 року провели на базі ДП «Бар’єр» робочу зустріч та семінар, ознайомили з методиками оцінки ризиків та критеріями безпеки впливу уранових об’єктів на природне середовище та населення, засобами реабілітації територій. Разом зі шведськими колегами працівники ДП «Бар’єр» розробили відповідні методики та ведуть обстеження проммайданчика ПХЗ і хвостосховищ відходів. Спеціалісти підприємства пройшли навчальні курси у Швеції.