30-01-2013
В приміщені Європарламенту в Брюсселі, де сьогодні відбудуться слухання з питань регіонального розвитку та презентація інвестиційного потенціалу Дніпропетровщини, українська делегація на чолі з Віце-прем’єр-міністром України Олександром Вілкулом представила виставку Петриківського розпису. Відкрив виставку голова Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитро Колєсніков. Важливість цієї події для укріплення стосунків між Україною та Євросоюзом зазначили провідні європейські політики, які були присутні на відкритті.
Зокрема, Европейський комісар з питань розширення та політики добросусідства Штефан Фюле назвав проведення виставки Петриківського розпису в Європарламенті кроком до поглиблення взаємовідносин між Євросоюзом та Україною.
«Мені пощастило кілька років тому відвідати Дніпропетровський регіон. Дуже радий, що можу бути присутнім тут, в Європейському Парламенті на відкритті виставки Петриківського розпису. Це важлива виставка. Чому я так вважаю? В наших відносинах між Євросоюзом та Україною ми працюємо в категоріях політичних декларацій і мені здається, що в цих важливих відносинах відсутнє обличчя, відсутня душа… Ця виставка робить той малий крок до того, аби усі ми, хто працює над поглибленням наших стосунків між Євросоюзом та Україною не забували, що ми робимо це від обличчя усіх українців, й людей, які живуть в Євросоюзі. А ця виставка і ці гарні картини нам в цьому дуже допомагають. Велике спасибі за цю ініціативу», - сказав Штефан Фюле на відкритті виставки унікального явища українського мистецтва – Петриківського розпису.
«Ініційованій Олександром Вілкулом проект популяризації Петриківського розпису як духовного та культурного бренду регіону в країнах Європи та світу – важлива складова інтеграції Дніпропетровщини та України у міжнародний простір», - зазначив голова Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитро Колєсніков, відкриваючи виставку унікального українського мистецтва в Европарламенті. Він підкреслив, що “Таким чином ми розширюємо коло міжнародних контактів, підвищуємо індекс туристичної привабливості регіону та долучаємо Дніпропетровську область до сузір`я всесвітньовідомих культурних пам`яток”.
На виставці представлено понад 90 найкращих робіт народних майстрів Дніпропетровщини – розписані панно, посуд, іграшки, писанки. Незабаром в Бельгії відбудуться ще 2 виставки Петриківського розпису, потім 3 подібні виставки будуть організовані у Франції, у тому числі у штаб-квартирі ЮНЕСКО.
Петриківський розпис – це унікальний культурний імідж Дніпропетровщини й усієї України. З кінця ХVІІІ століття, а саме ним датуються перші вироби «Петриківки», цей унікальний орнаментальний візерунок не втратив своєї автентичності. Колись у селі Петриківка цим розписом був прикрашений кожний будинок. Орнаментний розпис вважався оберегом від заздрості та зла, а також гарантією добробуту та благополуччя в родині.
Це унікальне явище національної культури за правом увійшло до реєстру нематеріальної культурної спадщини України. Крім того, у рамках ініціативи України наразі роздивляється питання щодо набуття Петриківським розписом статусу нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Відповідне номінаційне досьє було підготовлено у червні 2012 року Міністерством закордонних справ України та Міністерством культури України.
26 січня 2013 року у рамках набуття Петриківським розписом статусу нематеріальної культурної спадщини людства Віце-прем`єр-міністр України Олександр Вілкул презентував спеціально розроблений логотип «Петриківка». Під час презентації бренду Олександр Вілкул зазначив, що на посаді Віце-прем`єр-міністра України він буде просувати та популяризувати бренд Петриківки на державному та міжнародному рівні.