На Дніпропетровщині на засіданні Ради регіону пройшло перше широке громадське обговорення Концепції реформування місцевого самоврядування
18-04-2013
Можливість місцевих громад самим визначати, які повноваження залишати за собою та повною мірою розпоряджатися ресурсами, які знаходяться на території – все це є одним із ключових принципів Концепції реформування місцевого самоврядування. Наразі на Дніпропетровщині, як і по всій Україні, за завданням Президента України Віктора Януковича проходить широке громадське обговорення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Ця тема стала головною на засіданні Ради регіону, яке пройшло під головуванням губернатора Дніпропетровщини Дмитра Колєснікова. У засіданні взяв участь Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Темник. Це Міністерство є координатором процесу опрацювання Концепції. Також у роботі Ради регіону взяли участь голова обласної ради Євген Удод, голови міст та районів області.
Нинішня система самоврядування була сформована у 30-х роках ХХ століття та вже віджила себе. У попередні роки були неодноразові спроби реформування, які не увінчалися успіхом. Існуюча система не відповідає Європейській хартії місцевого самоврядування, що є істотною перепоною на шляху реалізації курсу інтеграції до Європейського співтовариства. На засіданні Ради регіонів 21 березня Президент України Віктор Янукович наголосив на важливості проведення продуманої, прорахованої у часі, зваженої та послідовної реформи, яка б узгоджувалася з іншими розпочатими структурними змінами у державі.
«Пожвавлене життя села, поліпшений аграрний сектор та розкриття повною мірою потенціалу тієї чи іншої території – все це реально можливо лише за умови грамотного і злагодженого впровадження реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Як зазначає Президент України, реформування місцевого самоврядування має відбуватися на засадах децентралізації владних повноважень, консолідації ресурсів та стратегічного планування розвитку територій. Це дозволить припинити дублювання повноважень, функцій та завдань органів місцевого самоврядування різних рівнів», - зазначив Дмитро Колєсніков.
Саме тому за дорученням Президента України Віктора Януковича ініційовано широку громадську дискусію навколо напрацьованого проекту Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, яка дозволить врахувати усі пропозицій громад.
Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Темник відзначив, що Дніпропетровська область ґрунтовно підійшла до обговорення Концепції. Дніпропетровський регіон знаходиться у трійці лідерів із втілення та поширення ідей сучасного самоврядування.
Під час засідання Ради регіону губернатор обговорив з представниками місцевого самоврядування Концепцію реформування, після чого були сформовані пропозиції до Концепції, які будуть розглянуті на усіх рівнях регіональної влади – у громадах селищних, районних та міських рад.
«Реформування місцевого самоврядування це, перш за все, прагнення привернути людей до управління, що є проявом демократії на місцевому рівні. Реформа - це вирішальний крок для зміни вектора координат розвитку місцевого самоврядування та залучення жителів громад до самостійного вирішення проблем територій», - сказав Євген Удод.
«Дніпропетровський регіон традиційно демонструє високу ефективність роботи та єдність органів місцевого самоврядування. Це все результат напрацювань, які вже використовує Дніпропетровщина. Саме тому наша область повинна стати базою досвіду, який буде покладено у фінальній концепції реформування місцевого самоврядування. Досвідом, яким користуватиметься вся Україна», - зазначив Дмитро Колєсніков.
Перший заступник голови Державного фонду сприяння місцевому самоврядуванню в Україні Олена Тертишна зазначила, що пропозиції під час розробки Концепції від Дніпропетровщини були найширшими. Вона додала, що до реформування системи місцевого самоврядування та територіальної організації влади під керівництвом Президента України Віктора Януковича застосовано комплексний підхід. У цій роботі враховані усі реформи, які проходять у нашій країні. «Для проведення такої реформи є політична воля, що є головною запорукою успіху», - сказала Олена Тертишна.
Довідка:
Розроблення проекту Указу Президента України “Про Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні” зумовлено численними зверненнями органів місцевого самоврядування та їх асоціацій щодо удосконалення місцевого самоврядування на засадах децентралізації та деконцентрації влади, створення умов для динамічного розвитку місцевого самоврядування.
Проект розроблено робочою групою з питань удосконалення територіальної організації влади та місцевого самоврядування, утвореною відповідною постановою Кабінету Міністрів України. Він був суттєво доопрацьований Координаційною радою з питань розвитку громадянського суспільства при Адміністрації Президента України за участю провідних вітчизняних та європейських експертів.