30 березня сесія Дніпродзержинської міської ради не ухвалила проект рішення про розмір орендної плати за землю, який передбачав встановлення відсотку нормативної грошової оцінки (для розрахунку розмірів орендної плати) на рівні від трьох- до восьмикратного розміру земельного податку.
Напередодні, 27 березня, у виконкомі Дніпродзержинської міської ради відбулася розширена нарада з питань розміру орендної плати за землю, учасники якої запропонували два альтернативних антикризових проекти рішення міської ради.
Проектом міської ради запропоновано затвердити відсоток нормативної грошової оцінки для розрахунку розміру орендної плати на рівні від 3 до 8. Найбільші ставки річної орендної плати за земельні ділянки пропонуються для розміщення аптек, об'єктів торгівлі нафтопродуктами та закладів грального бізнесу. Проектом рішення міськради передбачається зобов'язати орендарів переукласти чинні договори оренди землі, розмір яких нижчий, ніж визначений Законом України «Про оренду землі», із встановленим відсотком нормативної грошової оцінки на рівні 3.
За словами начальника головного фінансового управління Дніпродзержинської міської ради Галини Фесун, міський бюджет 2009 року є кризовим, через невідповідність ставок орендної плати за землю за січень-березень бюджет недоотримав 9,7 млн грн. У разі затвердження міською радою запропонованого проекту міський бюджет отримає додатково протягом року близько 48 млн грн.
Спілка громадських об'єднань «Координаційно-експертний центр Дніпропетровської області» та група підприємців запропонували альтернативні проекти з урахуванням умов економічної кризи. За цими проектами пропонується встановити річну орендну плату за землю на рівні трикратного розміру земельного податку і застосовувати вказаний порядок при оформленні нових договорів оренди або їх продовженні з 1 квітня 2009 року строком до 1 січня 2013 року. Альтернативні проекти пропонують рівну для всіх об’єктів підприємництва ставку.
Протоколом наради визначено провести порівняльний аналіз проектів встановлення розмірів орендної плати за землю, пропозиції підприємців винести на розгляд сесії міської ради 30 березня.
На сесії 30 березня не набрали потрібної кількості голосів і альтернативні проекти з пропозиціями затвердити єдиний відсоток нормативної грошової оцінки на рівні трикратного розміру земельного податку та виключенням вимог про зобов'язання орендарів переукласти чинні договори оренди землі, за якими розмір орендної плати менший, ніж визначений ст. 21 Закону України «Про оренду землі» із встановленням відсотка орендної плати на рівні трикратного розміру податку.
За коментарем Дніпродзержинського міського голови Ярослава Корчевського, проект рішення про розмір орендної плати за землю був погоджений на засіданнях постійних комісій міської ради, на нараді з підприємцями міста, і причиною його неприйняття на сесії міської ради є певний супротив з боку потужних промислових підприємств.
«Цим рішенням ми вважали за необхідне привести розміри орендної плати за землю до економічно обґрунтованого та визначеного законодавством рівня з метою поповнення міського бюджету, в якому плата за землю є одним з основних доходних джерел. Розгляд питання перенесено на найближчу сесію міської ради, напередодні якої буде проведено ще серію відповідних нарад», — сказав Ярослав Корчевський.
За розрахунками фінансового управління міської ради, «ціна питання» становить близько 48 млн грн доходів до міського бюджету, що можуть бути отримані у 2009 році за умов прийняття запропонованого проекту змін розмірів орендної плати за землю.
За коментарем голови постійної комісії Дніпродзержинської міської ради з питань земельних ресурсів Павла Булигіна, ситуація, що склалася навколо питання орендної плати за землю на нинішній сесії міської ради, слугує не на користь місту.
«Те, що проект не набрав належної кількості голосів, свідчить про захист інтересів лише певних бізнесових кіл. Але є впевненість, що до наступної сесії більшість колег-депутатів погодяться з нашими доводами, і рішення буде врешті-решт прийняте», — сказав Павло Булигін.
Під час роботи сесії біля будівлі міської ради пройшов небагатолюдний мітинг, організований міською правозахисною спілкою та громадською організацією «ГРАД», на знак протесту щодо підвищення розміру орендної плати за землю.
У Дніпродзержинську станом на березень 2009 року діють 3 тис. договорів оренди землі, з них по 1421-й угоді орендні ставки нижчі 3-кратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».