Порядок встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми
Порядок встановлення статусу особи,

яка постраждала від торгівлі людьми

 

      Процедура встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми (далі - статус) проводиться у відповідності із Порядком встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів Українивід 23.05.2012 № 417.

       Особа, яка постраждала від торгівлі людьми - будь-яка фізична особа, яка стала об'єктом торгівлі людьми і визнана такою відповідно до положень Закону України «Про протидію торгівлі людьми».

        Відповідно до чинного законодавства України торгівля людьми - здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

       Особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, подає за місцем перебування до місцевої держадміністрації заяву про встановлення статусу за формою, затвердженою Мінсоцполітики України.

       Голова місцевої держадміністрації визначає структурний підрозділ, відповідальний за проведення процедури встановлення статусу (далі – структурний підрозділ), та відповідальну посадову особу (далі – посадова особа) згідно з розподілом функціональних обов’язків.

            Для встановлення статусу дитині, яка постраждала від торгівлі людьми, заява подається її законним представником або особою, якій стало відомо про таку дитину.

         Посадова особа, відповідальна за проведення процедури встановлення статусу проводить протягом трьох робочих днів з дати подання заяви співбесіду з особою, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, та заповнює опитувальний лист.

            За бажанням особи, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, під час проведення співбесіди можуть бути присутні члени її родини або інші особи.

         У разі проведення співбесіди із законним представником дитини, яка постраждала від торгівлі людьми і розлучена із сім’єю, або недієздатної особи, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, до співбесіди залучається перекладач (у разі потреби), психолог чи педагогічний працівник та адвокат, про що робиться відмітка в опитувальному листі.

          У разі неможливості проведення співбесіди з особою, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, через її хронічне психічне захворювання, тимчасовий розлад психічної діяльності, недоумство або інший хворобливий психічний стан чи малолітство опитувальний лист заповнюється посадовою особою на підставі особистих спостережень, показань свідків або інших даних.

          Посадова особа, яка проводить співбесіду, оформляє розписку про нерозголошення відомостей, які їй стали відомі під час проведення співбесіди, за затвердженою формою.

           Після проведення співбесіди особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, ознайомлюється з опитувальним листом та підписує його. У разі незгоди із змістом опитувального листа така особа має право надати свої зауваження в письмовому вигляді.

            У разі коли особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, в заяві зазначила про потребу в наданні їй притулку, медичної, психологічної та іншої допомоги, місцева держадміністрація, а також суб’єкти, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми та безпосередньо виявили таку особу під час виконання своїх функціональних обов’язків, невідкладно здійснюють заходи щодо забезпечення надання такій особі притулку, медичної, психологічної та іншої допомоги.

       На підставі інформації, отриманої під час проведення співбесіди, посадова особа оформляє протягом двох робочих днів облікову картку особи, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, за затвердженою формою.

         Структурний підрозділ залучає суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, до проведення у семиденний строк перевірки інформації, зазначеної в опитувальному листі, щодо її достовірності (далі - перевірка).

             Структурний підрозділ протягом двох робочих днів з дня завершення перевірки подає до Мінсоцполітики документи, для призначення статусу.
             Підставами для встановлення статусу є:

             1) укладення незаконної угоди щодо особи, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми;

         2) вербування, переміщення, переховування, передача або одержання особи, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, шляхом обману, шахрайства, шантажу, її уразливого стану або застосування чи погрозою застосування насильства з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи;

              3) документи та матеріали, що зібрані під час проведення перевірки і підтверджують можливість встановлення статусу.

           Невідповідність інформації, наданої особою, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, та інформації, зібраної під час проведення перевірки, є підставою для відмови у встановленні статусу.

          У разі встановлення статусу особі, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, посадова особа протягом п’яти робочих днів з дня надходження листа Мінсоцполітики видає такій особі довідку про встановлення статусу.

           Особа, якій встановлено статус та яка отримала відповідну довідку, має право на одержання одноразової матеріальної допомоги у встановленому законодавством порядку.

             Статус надається строком до двох років та може бути продовжений за рішенням Мінсоцполітики не більш як на один рік. Для продовження зазначеного строку структурний підрозділ подає до Мінсоцполітики відповідне письмове обґрунтування. У разі прийняття рішення про продовження такого строку до довідки про встановлення статусу вносяться відповідні відомості.

          У разі прийняття рішення про відмову у встановленні статусу структурний підрозділ протягом п’яти робочих днів повідомляє особу, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, про його прийняття. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.


            Адреси структурних підрозділів міста Дніпродзержинськ, до яких можна звернутись з питання надання роз’яснень щодо встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми:


Відділ у справах сім’ї, молоді,культури, спорту та з питань внутрішньої політики Баглійської районної у місті ради

51909, вул. Безпалова, 3
тел. 7-05-77


Відділ у справах сім’ї, дітей, молоді та спорту Дніпровської районної у місті ради

51937, просп. Перемоги, 63
тел. 9-38-24


Відділ з питань сприяння реалізації молодіжної та внутрішньої політики, розвитку культури та спорту Заводської районної у місті ради
51925, просп. Леніна, 2/1
тел. 3-82-69