Для навколишнього середовища за межами Придніпровського хімзаводу радіаційне забруднення об'єктів не становить небезпеки — директор Центру моніторингових досліджень
26-01-2009
23 січня на виїзній нараді у Дніпродзержинську міжвідомчої комісії з розв'язання екологічних проблем міста директор Центру моніторингових досліджень і природоохоронних технологій (Київ) Олег Войцехович представив основні засади концепції приведення в екологічно безпечний стан об'єктів Придніпровського хімзаводу (ПХЗ, переробка уранових руд з 1948 до 1991 р.), поінформувавши учасників наради про те, що сьогодні радіаційне забруднення ПХЗ не становить небезпеки для навколишнього середовища за межами території промислового майданчика.
Як стало відомо, проведені дослідження — моніторинг «одна година перебування персоналу на проммайданчику ПХЗ» — показують лише наявність небезпеки для персоналу підприємства, на території якого виявлені ділянки підвищеної радіаційної забрудненості.
Серед двох сценаріїв поводження з відходами ПХЗ, передбаченими у проекті програми: ліквідація хвостосховищ з перенесеннями до інших територій або консервація їх на існуючих місцях, Олег Войцехович надає перевагу консервації з проведенням захисних робіт (витрати на 1 млрд грн дешевші). При виконанні повного комплексу нової програми гарантується безпека території, за словами Олега Войцеховича, на 500-1000 років.
Але, як повідомив начальник управління охорони навколишнього природного середовища Дніпродзержинської міської ради Андрій Плєшаков, за висновками науковців Дніпропетровщини, які проводили вишукувальні роботи на хвостосховищах «База С», «Центральний яр», «Дніпровське», існує необхідність і можливість ліквідації хвостосховищ шляхом їх переробки з подальшою рекультивацією території.
Придніпровський хімічний завод — перше в СРСР підприємство з переробки урану, територія промислового майданчика — 250 тис. кв. м, на території міста складовано близько 42 млн тонн відходів ПХЗ. У 2003 році створено державну програму „Приведення небезпечних об’єктів виробничого об’єднання „Придніпровський хімічний завод” в екологічно безпечний стан і забезпечення захисту населення від шкідливого впливу іонізуючого випромінювання на 2005-2014 роки” (Постанова КМУ №1846 від 26.11.2003 р.).