У Дніпродзержинську пройшов тендер на здійснення екологічного обстеження території міста
18-11-2009
17 листопада в управлінні охорони навколишнього середовища Дніпродзержинської міської ради відкрито підсумки процедури тендеру на здійснення екологічного обстеження міста.
За результатами тендеру обстеження територій міста, прилеглих до хвостосховищ радіоактивних відходів Придніпровського хімзаводу (ПХЗ, переробка уранових руд з 1948 до 1991 р.) «Дніпровське» та «Лазо», шламових відвалів ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського» з метою оцінки хімічного та радіаційного впливу на здоров'я населення проводитиме ТОВ «ІЦ «Радіоекологія» (м.Київ). Запропонована сума закупівлі робіт становила 800 тис. грн, підприємство надало пропозицію здійснення робіт за 790 тис. грн.
Переможцем тендеру у галузі радіаційного обстеження території Дніпродзержинська, часткової дезактивації, радіологічного контролю та здійснення протирадіаційних заходів (запропонована сума закупівлі робіт складала 1 млн грн) визнане ТОВ «Центр радіологічного моніторингу» (Жовті Води), що надало пропозицію найнижчої вартості робіт — 990 тис. грн. Кошти на виконання робіт з екологічного обстеження міста виділені з обласного Фонду ОНПС.
На звернення влади Дніпродзержинська та за дорученням Мінпаливенерго розроблюється концепція локального екологічного моніторингу Дніпродзержинська зі створенням централізованої інформаційної бази. Розробка концепції виконується концерном «Укратомприлад» (Київ) та філією концерну «Укратомприлад-Еко» (Харків). Внесені пропозиції передбачають здійснення автоматизованого радіаційного та хімічного контролю з використанням спеціальної апаратурної бази, що буде встановлена у місті, та пересувних лабораторій. Кошти на реалізацію локального екологічного моніторингу виділятимуться централізовано з Держбюджету.
На думку міського голови Ярослава Корчевського, для міста наявність ефективного екологічного, в тому числі радіологічного контролю важлива не лише з огляду на володіння інформацією, але й з урахуванням чіткої фіксації обсягу викидів того чи іншого підприємства у конкретний час дня. Це слугуватиме обґрунтуванню позовів екологічних служб до підприємств-забрудювачів.
За результатами екологічного моніторингу та радіаційного обстеження міста буде розроблено аналітичні документи, що стануть засадою для планів та програм розв'язання найважчих екологічних проблем.
На території Дніпродзержинська накопичено загалом близько 70 млн тонн промислових відходів (на території підприємств, у відвалах та звалищах). Відходи представлені, в основному, продуктами переробки урану (Придніпровський хімзавод, 42 млн тонн), шлаками металургійного виробництва, виробництва міндобрив, кам'яновугільними фусами, шламами каналізації, горілими землями, ломом вогнетривких матеріалів. Щороку в місті утворюється більше 3,3 млн тонн промислових відходів.