11-05-2010
У Дніпродзержинську за результатами спостережень на основних об’єктах колишнього уранового виробництва ПХЗ (Придніпровський хімзавод, переробка уранових руд з 1948 до 1991 рр.) та у зоні їхнього впливу не виявлено суттєвого підвищення рівня забрудненості. Про це повідомило інформагентство «Придніпров’я» з посиланням на Дніпродзержинське державне підприємство «Бар’єр».
На організацію та проведення радіаційного моніторингу використано 3687,96 тис. грн.
Роботи виконувалися в рамках Програми і регламентів, розроблених «Центром моніторингових досліджень і природоохоронних технологій» та узгодженими Мінпаливенерго у відповідності до завдань з оцінки безпеки і обґрунтування реабілітаційних заходів приведення до безпечного екологічного стану уранових об’єктів на території проммайданчика колишнього ВО ПХЗ.
Основними об’єктами спостережень були визначені територія і зони впливу хвостосховищ і залишків інфраструктури на проммайданчику колишнього ПХЗ, а також територія і зони потенційного впливу хвостосховища «Сухачівське» та сховища «База С» за межами Дніпродзержинського проммайданчика.
За результатами спостережень не виявлено суттєвих підвищень рівнів забруднення природного середовища на проммайданчику. Не виявлено також суттєвого впливу джерел забруднення на прилеглі райони проживання жителів м. Дніпродзержинська.
Тренди даних спостережень за забрудненням атмосферних аерозолів в районі хвостосховища «Південно-Східне», порівняно із даними 2007-2008 рр., свідчать про ефективність покриття і суттєве зменшення рівнів забруднення довкілля за рахунок цього хвостосховища.
Знизилися і рівні забруднення атмосферного повітря і в районі хвостосховища «Центральний Яр», за рахунок припинення господарської діяльності навколо даного об’єкту. Проте рівні покриття поверхні хвостосховища «Центральний Яр» із високими показниками ексхаляції радону свідчать про погіршення ситуації, що вимагає розглядати це хвостосховище у якості пріоритету для здійснення реабілітаційних заходів.
Спостереженнями забруднення поверхневих і підземних вод не виявлено суттєвих негативних тенденцій. Ситуація залишається стабільною і контрольованою.
Основними факторами опромінення для персоналу на території проммайданчика залишаються підвищені рівні радону і рівні гамма опромінення.
Джерелами високих рівнів радонової небезпеки є суттєві рівні забруднення радієм-226, які мають бути виявлені в рамках інспекторського нагляду та завершального етапу інвентаризації стану об’єктів у 2010 р.
На території Дніпродзержинська складовано понад 42 млн тонн радіоактивних відходів колишнього уранового виробництва на Придніпровському хімзаводі. У 2003 році створено державну програму „Приведення небезпечних об’єктів виробничого об’єднання „Придніпровський хімічний завод” в екологічно безпечний стан і забезпечення захисту населення від шкідливого впливу іонізуючого випромінювання на 2005-2014 роки” (Постанова КМУ №1846 від 26.11.2003 р.), у 2008 році розпорядженням КМУ затверджено план першочергових заходів розв’язання екологічних проблем Дніпродзержинська.