29-12-2010
У читальному залі Дніпродзержинської міської центральної бібліотеки імені Тараса Шевченка відкрита виставка новорічних листівок часів Радянського Союзу, що збереглися у бібліотечних фондах або були передані до бібліотеки читачами. Про це повідомило інформагентство «Придніпров’я» з посиланням на директора Дніпродзержинської центральної бібліотечної системи Тетяну Герасюту.
Для охочих працівники бібліотеки проводять коротку екскурсію виставкою, супроводжуючи її поясненнями про те, що новорічних листівок у перші два десятиріччя існування Радянського Союзу не виготовляли: Різдво та Новий рік були оголошені ”пьяными, обжорными и буржуазными праздниками”.
Та люди продовжували надсилати одне одному новорічні вітання, писали їх на картках. Відродили новорічні листівки наприкінці 1930-х, з неодмінним атрибутом — радянською символікою. Надпис ”Із Новим роком!” робили здебільшого на тлі Кремля.
Під час війни солдатам розсилали картки з такими вітаннями: ”С Новым Годом, товарищ фронтовик! В 1942 желаем тебе новых подвигов, новой славы и полной победы над врагом! Смерть немецким оккупантам!”. На них зображували танки, що йдуть у бій, або Діда Мороза, який з автомата стріляє по фашистах.
Наприкінці 1944-го радянські солдати, які вже ввійшли до Європи, звідти почали надсилати своїм рідним новорічні листівки. У Союзі таких іе не бачили, і аби не спокушати людей закордонним товаром, у СРСР невдовзі налагодили власне масове виробництво вітальних листівок.
Героями перших повоєнних карток були переважно Дід Мороз та Снігуронька. Та вже за кілька років асортимент стрімко зріс: на новорічних листівках з’явилися герої казок, щасливі радянські сім’ї.
Проте ідеологічні мотиви залишалися. Були листівки із зображенням будівельника чи шахтаря на тлі Кремля з надписом: ”Новых трудовых свершений в новом году!”. Космонавт, гуляючи Місяцем, бажав ”новых успехов в космосе”. У космос літав і Дід Мороз: на супутнику у скафандрі він водив із дітьми хоровод навколо ялинки, а також змагався у швидкості з космічними кораблями.
Дніпродзержинська центральна бібліотека має фонд у 180 тис. книжок та періодичних видань, є володарем гранту Посольства США в Україні „Інтернет у публічних бібліотеках”.