28-01-2011
27 січня Дніпропетровщина, Україна та вся міжнародна спільнота вшановують пам'ять жертв Голокосту. Про це повідомили в управлінні преси та інформації Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Зі словами співчуття та підтримки Голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації Олександр Вілкул звернувся до всіх ветеранів Великої Вітчизняної Війни, єврейської громади, лідерів громадських та національно-культурних об’єднань.
«Нелюдська ідеологія нацистів, побудована на лженауці, люта ксенофобія призвели до неосяжної за масштабами катастрофи – масового знищення людей за національною ознакою», - наголосив губернатор у своєму листі-зверненні та зазначив, що обов’язком сучасного суспільства є не втратити пам'ять про безвинні жертви нацизму, щоб страшне лихо не повторилося знов.
«Під час Другої світової війни страшна трагедія охопила Україну, яка внаслідок Голокосту втратила сотні тисяч громадян єврейської національності.
У Голокосту немає національності. Він завжди має бути застереженням, нагадуванням про погрози, які виникають через ненависть, ксенофобію, расизм і упереджене ставлення. Обов’язок сучасного суспільства не втратити пам'ять про безвинні жертви нацизму, щоб страшне лихо не повторилося знов.
Пам’ять про мільйони безвинних жертв спонукає нас робити все можливе заради недопущення в українському суспільстві будь-яких проявів антисемітизму, ксенофобії, расизму і нетерпимості до людей», - йдеться у зверненні голови обласної держадміністрації.
Також Олександр Юрійович зазначив, що за ініціативи Президента України Віктора Януковича восени цього року на високому державному рівні ми відзначатимемо скорботну дату – 70-у річницю трагедії у Бабиному Яру, згадаємо безвинно убитих і вшануємо українців, які часто ціною власного життя рятували своїх співвітчизників від неминучої смерті.
Голова Дніпропетровської облдержадміністрації закликав усіх співвітчизників до порозуміння, взаємної поваги і толерантності.
Напередодні та в Міжнародний День пам’яті жертв Голокосту в усіх містах і районах Дніпропетровської області було організовано та проведено низку заходів.
27 січня в культурно – спортивному комплексі “Шинник” за ініціативою Дніпропетровської міської ради національностей “Єдність” та Дніпропетровської обласної громадської організації “Жіночий міжнаціональний центр” пройшов Вечір пам’яті та вистава у виконанні активістів Центра польської культури ім. Карла Войтили «День гніву» для ветеранів Великої Вітчизняної Війни, ветеранів єврейської громади, лідерів національних та громадських об’єднань області.
26 січня в дніпропетровській школі № 9 для учнів 9-11 класів було представлено літературно-музичну композицію “Повторення бути не повинно”, а в школі № 77 відбулася конференція “Голокост – осягнення трагедії”, 27 січня у школі №12 пройшов мітинг-реквієм.
В Ботанічному саду Дніпропетровського національного університета імені Олеся Гончара біля монумента на місці масового розстрілу євреїв Дніпропетровська в 1941 році відбувся Траурний мітинг.
У Дніпропетровську та області Всеукраїнським Центром вивчення Голокосту “Ткума” («Відродження») та його партнерами проведено низку заходів в рамках «Марафону пам’яті».
У Кривому Розі Центр «Ткума» провів заходи для учнів сільських шкіл та учнів школи “Ор Авнер”.
Також в Кривому Розі до Міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту в єврейському міському музеї “Музей Михайла Мармера” відбулися: мітинг-реквієм, засіданя “круглого столу” на тему “Дилема виживання” для студентів Криворізького коледжу Національного авіаційного університету, музично-поетична зустріч для учнів шкіл Дніпропетровської і Миколаївської областей “Пам’яті жертв Аушвица присвячується”.
Довідка
27 січня - Міжнародний День пам’яті жертв Голокосту. Цю дату було визначено у січні 2005 року резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй.
27 січня 1945 року у сусідній Польщі за часів Другої світової війни було звільнено найбільший нацистський табір смерті Аушвіц Біркенау (Освенцим), де зазнавали надлюдської жорстокості та знущань мільйони людей не залежно від віку і статі. Діти, жінки, люди похилого віку не були виключенням для катів.
Найбільш жахливого знущання та знищення від фашистських звірів зазнавала єврейська нація: 6 мільйонів невинних євреїв загинуло по причині національної нетерпимості. Вже багато років цей геноцид пам’ятає та засуджує увесь світ.
Ще мільйон людей інших національностей також було вбито.
Але були й такі, хто пройшов ці шляхи справжнього пекла, переміг усі жахи та вижив завдяки надзвичайній силі людського духу. І саме ці люди змогли донести до людства усього світу сумні приклади нелюдської жорстокості.
Єврейська громада Дніпропетровської області веде активну пошукову роботу, аби віднайти усіх, хто став жертвами фашистських репресій. За їхньою інформацією, одинадцять тисяч євреїв, яких було розстріляно у 1941 році поховано у Дніпропетровську, ще три тисячі загиблих захоронено у Павлограді. Точної кількості євреїв, знищених у Придніпров’ї, достеменно невідомо.