У Дніпродзержинську стартував перший регіональний культурологічний фестиваль «Мамай Fest»
20-05-2008
З 17 по 29 травня у Дніпродзержинському музеї історії міста (Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область) проходить перший регіональний культурологічний фестиваль «Мамай Fest».
За інформацією директора Дніпродзержинського музею історії міста Наталії Буланової, мета акції, приуроченої до Міжнародного дня музеїв, — залучення уваги широких кіл громадськості та молоді до національних історичних та культурних цінностей, популяризація українських традицій, дослідження національного менталітету.
Фестиваль проводять у Дніпродзержинську невипадково: терени сучасного індустріального міста та його околиць (селищ Романкового, Карнаухівки, Тритузного) свого часу були частиною вольних земель Війська Запорозького.
17 травня у рамках фестивалю було відкрито виставку «мамаїв», на якій будуть представлені витвори майстрів живопису, графіки, декоративно-прикладного мистецтва, скульптури, присвячених легендарному запорозькому козакові Мамаєві.
Цього ж дня краєзнавці, історики, колекціонери, а також охочі учасники свята мали змогу переглянути кінострічку «Мамай» Олеся Саніна і взяти участь в її обговоренні.
Упродовж тижня у ході фестивалю в музеї проходитимуть виступи фольклорних колективів, кобзарів, бандуристів, зокрема, столичного кобзаря Тараса Компаніченка.
Дніпродзержинські музейники планують, що фестиваль стане традиційним
Козак Мамай — один із найпопулярніших в Україні фольклорних героїв, що уособлював любов народу до запорозьких козаків. Оповіді про козака Мамая можна зустріти серед народних легенд, переказів, примовок. Та чи не найкраще його образ відтворений у народному живописі: в оксамитному жупані, сап'янових чоботях та синіх шароварах; кругла поголена голова із хвацько закрученим за вухо «оселедцем», зі схрещеними по-східному ногами.
Козака Мамая на таких картинах завжди малювали з бандурою (символ співучої душі народу), конем (символ народної волі), дубом (могутність). Часто на малюнках ми бачимо зображення списа з прапорцем, козацького штофа і чарки. Сьогодні народні картини «козаки-мамаї» прикрашають картинні галереї та музеї. Образ козака Мамая називають відображенням одвічного характеру нації.
Український художній фільм режисера Олеся Саніна «Мамай», відзнятий у 2003 році на кіностудії ім. О. Довженка, нагороджений призом імені А. Княжинського за найкращу операторську роботу на XII-му Відкритому фестивалі кіно країн СНД і Балтії «Кіношок» (Росія, Анапа, 2003).