Дніпродзержинську необхідно надати особливий екологічний статус — народний депутат Микола Шершун
29-05-2008
Дніпродзержинську необхідно надати особливий екологічний статус. Таку думку народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Микола Шершун висловив у ході виїзного засідання Комітету, яке розпочалося у Дніпродзержинську 27 травня.
Члени Комітету, представники міністерств з надзвичайних ситуацій, охорони навколишнього природного середовища, палива та енергетики, Державного комітету ядерного регулювання побували на хвостосховищах радіоактивних відходів (РАВ) колишнього уранового виробництва Придніпровського хімзаводу, ознайомилися з інформаційною базою щодо стану хвостосховищ (10 хвостосховищ, 42 млн. тонн РАВ потужністю експозиційної дози на поверхні ґрунту від 30 до 35 тис. мікрорентген на годину), виконання Державної програми приведення небезпечних об’єктів виробничого об’єднання „Придніпровський хімічний завод” в екологічно безпечний стан і забезпечення захисту населення від шкідливого впливу іонізуючого випромінювання на 2005 - 2014 роки.
За словами Миколи Шершуна, після повного вивчення ситуації у Дніпродзержинську Комітет проведе у жовтні цього року спеціальне засідання.
«Для Дніпродзержинська наразі потрібен статус особливої екологічної території, можливо, статус зони радіаційного зараження. Цього року для вирішення нагальних екологічних проблем території залучити значні кошти Держбюджету, скоріше за все, не вдасться, але надання особливого статусу сприяло б реальному залученню інвесторів на вигідних для них умовах для здійснення вторинної переробки відходів», — сказав Микола Шершун.
За інформацією заступника голови Дніпропетровської облдержадміністрації Віктора Сергєєва, місту для виконання лише першочергових заходів з належної ізоляції хвостосховищ РАВ необхідно не менше 500 млн. грн. Обласна влада підтримує екологічні ініціативи міської влади Дніпродзержинська та сприятиме розробці і втіленню інвестиційних проектів щодо виходу з екологічної кризи, залученню зусиль вищих органів державного управління, наукових та промислових кіл.
Придніпровський хімічний завод (Дніпродзержинськ) — перше в СРСР підприємство з переробки урану, територія промислового майданчика — 250 тис. кв. м, на території міста складовано близько 42 млн тонн відходів ПХЗ.
У 2003 році створено державну програму „Приведення небезпечних об’єктів виробничого об’єднання „Придніпровський хімічний завод” в екологічно безпечний стан і забезпечення захисту населення від шкідливого впливу іонізуючого випромінювання на 2005-2014 роки” (постанова КМУ №1846 від 26.11.2003 р.). З 2003 року на фінансування Програми виділено близько 8 млн грн (неофіційні дані).