Розроблено концепцію Державної цільової екологічної програми щодо поводження з колишніми урановими об'єктами Придніпровського хімзаводу
29-05-2008
У Дніпродзержинську на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики «Про розгляд екологічних і соціальних питань в районі розташування колишнього виробничого об'єднання «Придніпровський хімічний завод» (ПХЗ, Дніпродзержинськ, переробка уранових руд з 1948 до 1991 р.) Кабміну рекомендовано до 1 липня розглянути за поданням Мінпаливенерго проект розпорядження Уряду про схвалення Концепції державної цільової екологічної програми «Консервація, ліквідація чи перепрофілювання та приведення в екологічно безпечний стан колишніх об'єктів ВО «Придніпровський хімічний завод».
Концепція визначає перелік заходів з метою гарантування безпечного розвитку підприємств галузі на території проммайданчика колишнього уранового виробництва, забезпечення захисту здоров'я людей та навколишнього природного середовища. У концепції зазначено, що працюючі на території колишнього ПХЗ піддаються значним ризикам, оскільки існує практично вільний доступ до території хвостосховищ та інших радіоактивно забруднених об'єктів.
Оптимальним варіантом вирішення ситуації визнано виконання заходів з ліквідації негативних наслідків діяльності ПХЗ поетапно — у період з 2009 до 2030 років включно.
До основних соціальних результатів виконання програми віднесено зменшення психологічної напруженості серед персоналу підприємств, який працює на території ПХЗ, а також населення, що мешкає поблизу заводу, занепокоєного потенційною загрозою радіаційних аварій у разі подальшого зберігання відходів уранового виробництва, технічний стан зберігання яких не відповідає сучасним національним та міжнародним вимогам.
Придніпровський хімічний завод — перше в СРСР підприємство з переробки урану, територія промислового майданчика — 250 тис. кв. м, на території міста складовано близько 42 млн тонн відходів ПХЗ. На проммайданчику ПХЗ наразі діють 27 підприємств різного профілю.