Інтерв’ю Дніпродзержинського міського голови Ярослава Корчевського
03-06-2008
«Дніпродзержинськ одужує від екологічної хвороби»
 
Ярослав Корчевський,
Дніпродзержинський міський голова
 
У Дніпродзержинську щойно з'явилися біг-борди соціального змісту з адресною спрямованістю для нашої громади: про місто, що є не лише територією проживання або тимчасовою Зачіплянкою – образом такого собі поселення, яке, за думкою деяких персонажів роману Олеся Гончара «Собор», для того, нібито,  і має слугувати, щоб на «чорні часи» зачепитися за більшу зарплату та пільги, перетерпівши екологічні негаразди.
Дніпродзержинськ заслуговує особливого до себе ставлення як місто-трудівник, що має врешті-решт домогтися якісно іншого рівня поваги до себе: місто з населенням 253 тис. городян виробляє за рік промислової продукції на 12,5 млрд. грн., що в розрахунку на одного мешканця у 4 рази перевищує загальнодержавний показник. При тому загальний обсяг викидів промисловості досягає 120 тис. тонн – по 500 тонн шкідливих речовин на душу населення. Так от, на одному з біг-бордів, який я попросив розмістити у Баглійському районі, є такий напис: «Місто одужує від екологічної хвороби». Відразу ж зателефонували ветерани: «Може там вкралася помилка: не «одужує», а «одужає», літеру треба виправити». Пояснив шанованим нашим людям, що ніякої помилки нема: не літеру виправляємо зараз, а помилки багатьох десятиріч. І те, що зроблено, буквально за два місяці надає право стверджувати про початок одужання.
 
Йдеться в першу чергу про перші вагомі кроки до отримання містом статусу особливої території екологічної реабілітації, що надасть можливість отримувати державну та міжнародну фінансову підтримку у вирішенні екологічних проблем, які саме і мають масштаб державних та міжнародних. Не дай Боже, прорве дамбу хвостосховища радіоактивних відходів Придніпровського хімзаводу в Дніпро, то небезпечний вміст їх може потрапити і до чорноморського басейну. А сам Дніпродзержинськ має жити з тяжкою екологічною виразкою, самостійно опікуючись станом хвостосховищ радіоактивних відходів, який мовою фахівців характеризується поняттям «брудна ядерна бомба».
Для вирішення цих проблем на запрошення міської влади до Дніпродзержинська прибули народні депутати Комітету ВР з питань екологічної політики, представники профільних міністерств і відомств, які взяли участь в екологічній сесії міської ради (за їх визнанням, така форма спільної роботи з органами місцевого самоврядування запроваджується вперше), ситуація детально вивчена на виїзді – території проммайданчику ПХЗ, після чого проведене підсумкове засідання Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і колегії Держатомрегулювання, на яких визначені певні програмні заходи рятування міста: розробки Концепції поводження з відходами ПХЗ, надання території особливого режимного статусу і, вперше за багато років, - заходів вивчення, узагальнення і розробки програм з попередження захворюваності населення. Те, що бачимо ми сьогодні, безумовно, є слідством впливу на городян маси 42 млн. тонн радіаційної «бомби», щорічних 500 тонн викидів в атмосферу: ріст злоякісних новоутворень, хвороб системи кровообігу та дихання, зниження імунітету населення, особливо дитячого. А якою ж за всі часи була допомога ззовні, з вищих управлінських структур – за 5 років існування програми приведення небезпечних (!) об'єктів ПХЗ в екологічно безпечний стан виділено аж 11 млн. грн. з обсягу першочергових нагальних потреб у 25 млн. та реального обсягу – 500 млн. грн. Ні, була ще моральна, так би мовити, підтримка – створення нової професійної термінології для полегшення спілкування чиновників: «Дніпродзержинська виснаженість працездатного населення», «Дніпродзержинська лейкопенія» тощо. Такої «слави» нам не потрібно. Початок екологічного одужання вже намічено: у жовтні на рівні Кабміну та Верховної Ради будуть проведені засідання з розгляду екологічних питань Дніпродзержинська – в цьому нас завірили учасники виїзної наради. І не беззахисним рядком у Державному бюджеті стане врятування міської екології, а певним кроком до великої конкретної роботи, зміни відношення до Дніпродзержинська, надання йому особливого екологічного статусу.
 
Поповнення міського бюджету та створення якісно нових підходів до вирішення низки проблем життєдіяльності міста очікується не лише «зверху». Найближчим часом буде підписано перспективну угоду про соціальне партнерство з найбільшим у місті підприємством Дніпровським металургійним комбінатом та його власником – корпорацією «Індустріальний Союз Донбасу».
Це надасть значний поштовх реалізації планів розвитку міста, вирішення екологічних питань, залучення додаткових коштів і можливостей для відновлення галузі ЖКГ, будівництва та розвитку міської інфраструктури, у тому числі транспорту, доріг, житла.
Підписання угоди з ДМКД, виїзна нарада та участь народних депутатів у сесії міськради продемонстрували серйозність намірів та наполегливість міської влади у вирішенні нагальних питань розвитку міста і керівникам інших потужних промислових підприємств міста. До вагомих позитивних наслідків у галузі створення засад соціально-економічного партнерства наразі готові більшість з них. Міська влада планує налагодити ефективне співробітництво і на регіональному рівні – готуємося, зокрема, підписати угоди про соціально-економічне співробітництво з Алчевськом Луганської області та одним з міст Литви. Проекти угод передбачають конкретику та взаємну вигідність обміну досвідом і використанням можливостей потенціалів міст на взаємовигідних умовах партнерства, - на відміну від деяких «паперових» побратимськіх зв'язків ці угоди мають вагомий і серйозний зміст, що передбачає використання наукових, технологічних розробок, реформування системних засад міського управління.
 
До однієї з таких засад впевнено відношу і нову концепцію організації теплозабезпечення Дніпродзержинська, що позбавить місто залежності від відомчих та приватних інтересів постачальників послуг і у буквальному сенсі – приблизить тепло до жителів міста. Буде розпочато будівництво районних котелень у відділених частинах міста, використовують нові більш економічні технології, що зменшує ризики енергетичної нестійкості.
Цього року вперше за досить значний період підготовка міського господарства до роботи в осінньо-зимовий період розпочалася згідно з відповідним рішенням виконкому міськради вже у березні. Комусь це здавалося нереальним терміном: ще не було завершено поточний опалювальний період, мовляв, і аналізу його не проведено. Якого аналізу потребують забиті стояки теплопостачання, порвані труби магістралей, затоплені підвали та зруйнована покрівля житлових будинків, купи сміття?! Все, що потрібно, це робота - своєчасна, планомірна, добросовісна і контрольована. Її і було розпочато: наразі освоєно більше 6 млн. грн. на ремонті доріг. Йде підготовка житла, планомірний вивіз сміття, в тому числі, з приватного сектору (люди вже побачили, що місто стає чистішим і комфортнішим), ремонт покрівель. Оті невеличкі поки що відсотки: 3% -11%, мають все-таки певну вагу – нарощення обсягів, а не вичікування та бездіяльності .
 
Відбулися позитивні зміни у підходах до благоустрою міста. Розпочато реконструкцію центрального скверу – міських легенів, трохи згодом почнеться реконструкція зелених насаджень на Соцмісті, поступово, бо це потребує значних зусиль влади у галузі відстоювання прав громади на судовому рівні, місто позбавляється від застарілих або незаконно побудованих торговельних «генделиків» - як у центрі, так і у віддалених районах.
…Зараз іноді чую: почистили місто, прибрали звалища, ремонтуються дороги, це все – до Дня міста, а потім знову – трава не рости. Ні, за станом благоустрою і порядку таких днів міста у нас має бути і буде 365 на рік. Не для гостей свята, а задля городян.
Щиро вітаю всіх городян та наших земляків з Днем Дніпродзержинська, міста, яке має гідне минуле, сьогодення та майбутнє!
Зичу вам добробуту, здоров'я й наснаги, успіхів і процвітання. І любові до міста, наповненою добрими справами.