Учасники екологічної конференції в Дніпродзержинську звернулися до Верховної Ради щодо вдосконалення екологічного законодавства
21-11-2011
18 листопада у Дніпродзержинську на базі ПАТ «ДніпроАЗОТ» пройшла науково-практична конференція «Аналіз стану та технології очистки стоків «ДніпроАЗОТу» і розробка рекомендації щодо зниження техногенного навантаження на басейн річки Дніпро (ініційована підприємством та громадською організацією «Дніпропетровська міжрегіональна екологічна асоціація»), учасники якої звернулися до Верховної Ради України щодо необхідності вдосконалення екологічного законодавства.
Рішенням конференції визначено, що ситуація із забрудненням навколишнього природного середовища у Дніпродзержинську є абсолютно критичною: хімічна, металургійна промисловість, потужний машинобудівний комплекс, шлако- і шламосховища атомних виробництв створюють значне екологічне навантаження.
Складне техногенне навантаження має одне з потужних підприємств міста — ПАТ «ДніпроАЗОТ» (переважна частка викидів підприємства у загальноміському обсягу припадає на водне забруднення). Підприємством виконується графік та план робіт, передбачений Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок скорочення забруднення навколишнього середовища основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки. Природоохоронні роботи з очищення промислових скидів до річки Дніпро мають позитивний ефект.
Міжрегіональна екологічна асоціація разом з учасниками конференції звертає увагу на неоднозначність трактувань та невизначеність багатьох положень Українського природоохоронного законодавства, що не дає можливості надати оцінку природоохоронній діяльності підприємства на державному рівні. Така ж проблема існує на інших підприємствах. Матеріали конференції свідчать про необхідність створення системи оперативного моніторингу ситуацій, що надасть можливість у подальшому уникати значних проблем підприємств-природокористувачів на правовому рівні.
У зверненні до Верховної Ради йдеться про необхідність законодавчого врегулювання низки аспектів: законодавчо не визначена процедура подовження терміну дії дозволу на викиди забруднюючих речовин, не встановлено, який виконавчий орган має право подовжувати термін дозволів. При розробці матеріалів обґрунтування законодавчо не визначено, які дані використовуються при визначенні нормативних викидів, способи контролю за викидами, не встановлено порядок та умови розбивки пилу за інгредієнтами, методологія визначення санітарних зон у випадку накладення зон двох і більше підприємств; відсутня законодавча база, що регламентує обов’язковість втілення автоматизованих систем моніторингу на джерелах викидів і постах спостереження на кордонах санітарно-захисних зон.
На початку 2011 року Державна екологічна інспекція стягнула з ПАТ «ДніпроАЗОТ» (Дніпродзержинськ) понад 5 млн грн штрафу на користь держави за рішенням суду, прийнятому за позовом Прокуратури Дніпропетровської області стосовно неврегульованих питань водокористування підприємства (відсутності у ПАТ «ДніпроАЗОТ» дозволів на спеціальне водокористування). Міська рада 28 січня 2011 року затвердила додаткові водоохоронні заходи ПАТ «ДніпроАЗОТ» за кошти підприємства у термін з 2011 до 2014 років, загальний обсяг запланованих витрат становить 4 млн 342 тис. грн.