Президент України Віктор Янукович у Дніпропетровську ввів в експлуатацію перший в Україні та СНД сучасний високотехнологічний завод з безвідходної переробки використаних акумуляторних батарей
11-09-2012
Президент України Віктор Янукович у Дніпропетровську ввів в експлуатацію перший в Україні та СНД сучасний високотехнологічний завод з безвідходної переробки використаних акумуляторних батарей ТОВ «Рекуперація свинцю» Міжнародної науково-промислової корпорації «ВЕСТА». Виробничі потужності заводу складають близько 3,5 млн одиниць використаних акумуляторів на рік. Вартість проекту складає 775 млн грн.
 «У рамках Комплексної стратегії розвитку Дніпропетровщини в регіоні реалізуються проекти спрямовані на підвищення конкурентоспроможності продукції. Регіональна економіка не повинна залежати від змін на ринку сталі. Тому особлива увага приділяється високотехнологічним проектам. Відкритий сьогодні завод по рекуперації свинцю – гарний приклад з  диверсифікації економіки нашої області. Також однією з найважливіших умов під час проектування та будівництва цього заводу з боку обласної влади було екологічно чисте виробництво. Потужність підприємства дозволить за рахунок екологічно чистої, безвідходної переробки вирішити проблему утилізації старих акумуляторів в Україні, а також створити нове сучасне виробництво», - сказав губернатор Олександр Вілкул.
За принципом закритого циклу на заводі будуть перероблятися усі складові акумуляторів, у тому числі й електроліт, якого щорічно у навколишнє середовище на території України потрапляє більше 20 тисяч тонн.
У процесі переробки акумуляторів буде вироблятись свинець, який використовуватимуть у виробництві нових акумуляторів, кристалічний сульфат натрію для використання у виробництві скла, а також гранульований поліпропілен та шлак для використання у дорожньо-будівельній промисловості.
Згідно з проектом у виробництві буде використовуватися вода лише від атмосферних опадів – дощу та снігу. Відтак стоків технологічної води назовні у довкілля на підприємстві не буде зовсім.
«Інноваційна інвестиційна модель розвитку економіки - це основа розвитку нашої держави. Сьогодні ми зробили новий крок у впровадженні сучасних технологій. Рекуперація свинцю – це найважливіший екологічний і економічний проект для розвитку регіону і всієї України. Відкриваючи це нове підприємство, ми даємо можливість людям отримувати гідну заробітну плату - це головне з точки зору соціальної політики нашої держави, це створення нових робочих місць. Наша соціальна політика ґрунтується на підтримці реального сектору економіки. Сьогодні у Дніпропетровську з цього приводу проведено нараду. «Веста» - це сильний гравець в економіці країни і реальний приклад реалізації державної політики», - сказав Президент України Віктор Янукович.
Виробнича потужність заводу розрахована на переробку 40 тисяч тонн використаних акумуляторів (це близько 3,5 млн одиниць на рік) та дозволить отримувати близько 22 тис тонн готової продукції у вигляді свинцю і свинцевих сплавів. Наразі в Україні підлягає утилізації 5-6 млн одиниць акумуляторів.
Збудоване з «нуля» нове підприємство забезпечить створення щонайменше 300 нових робочих місць з високим рівнем заробітної плати, в тому числі для випускників двох провідних дніпропетровських вишів – Українського державного хіміко-технологічного університету та Національної металургійної академії України.
Обсяг інвестицій, вкладених у будівництво заводу з безвідходної переробки акумуляторів становить 775 млн грн. Після виходу Комплексу на проектну потужність виробництва надходження до бюджету й позабюджетних фондів (пенсійний фонд, фонд соціального страхування тощо) становитимуть понад 50 млн грн на рік.
 
 
Довідка:
Міжнародну науково-промислову корпорацію «ВітроЕнергетичні Сонячні Технології Акумулюючі» було створено 2002 року на базі Науково-промислової корпорації «ІСТА» в рамках реалізації загальної концепції розвитку нової галузі промисловості з виробництва свинцево-кислотних акумуляторних батарей широкого вжитку. Основними напрямами діяльності МНПК «ВЕСТА» є розробка та крупносерійне поточне виробництво й утилізація свинцево-кислотних акумуляторних батарей; проектування сучасних акумуляторних заводів, підбір спеціального технологічного обладнання, шефмонтаж, пусконалагоджувальні роботи; розробка і виробництво автономних вітросонячних енергетичних систем з акумуляторами-енергонакопичувачами.
До складу МНПК «ВЕСТА» входять:
        заводи ЗАТ «ВЕСТА-Дніпро» та ЗАТ «ВЕСТА-ІНДАСТРІАЛ» з виробництва герметичних стартерних акумуляторних батарей, що не обслуговуються;
        завод ТОВ «ВЕСТА-Пласт», який спеціалізується на виробництві пластмасових комплектуючих для акумуляторних батарей усіх типорозмірів, що виробляються заводами «ВЕСТА-Дніпро» та «ВЕСТА ІНДАСТРІАЛ»;
        логістичний центр МНПК «ВЕСТА», який здійснює прийом, облік, рух матеріалів та комплектуючих, необхідних для виробництва акумуляторних батарей; забезпечує прийом, дотримання умов зберігання та організацію збуту споживачам готової продукції;
        завод «Рекуперація свинцю» з утилізації використаних акумуляторів, відкриття якого заплановане 11 вересня 2012 року у присутності Президента України Віктора Януковича.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Рекуперація свинцю» створене з метою зменшення екологічного навантаження на довкілля та скорочення собівартості акумуляторної продукції. Завод спеціалізується на комплексній переробці використаних акумуляторних батарей.
ТОВ «Рекуперація свинцю» вперше на території СНД перероблятиме всі компоненти акумуляторів окремо, отримуючи на виході свинець і вторинний поліпропілен, а також сировину для виробництва мінеральних добрив.
Особливостями підприємства є:
        мінімальне утворення промислових відходів у вигляді нерозчинних шлаків, які за хімічним вмістом шкідливих елементів можливо використовувати в будівництві;
        відсутність промислових стоків внаслідок застосування оборотних циклів та забезпечення необхідного незначного поповнення обсягів технологічної води за рахунок використання дощових і талих вод, зібраних з території комплексу у спеціальному резервуарі-накопичувачі;
        використання в технології утилізації для розподілу подрібненої сировини трисекційних сепараторів;
                 використання в технології вилучення сировини безпосередньо електроліту, що знаходиться в акумуляторах;
                 зниження концентрації окислів азоту та зменшення більш ніж на 20% споживання природного газу за рахунок застосування газово-кисневих пальників (замість газоповітряних) у роторних плавильних печах;
        загальна ефективність очищення по свинцю та загальному пилу – понад 99%.