18-09-2012
На Дніпропетровщині за 2011-2012 роки 773 вихованця державних інтернатних закладів влаштовані в сімейні форми виховання. Про це повідомив голова облдержадміністрації Олександр Вілкул на обласній нараді щодо розвитку сімейних форм виховання. На нараді були підбиті підсумки реалізації регіонального проекту «Родина для дитини» в 2011-2012 роках.
У заході також взяли участьУповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко,Директор благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» Анатолій Заболотний, керівник проектів програм благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» Дар’я Касьянова, директор представництва благодійної організації «Надія і житло для дітей» в Україні Галина Постолюк.
На основі детального аналізу кращого європейського досвіду в Дніпропетровській області першій з областей України розроблено і впроваджено комплексний регіональний проект «Родина для дитини», спрямований на розвиток сімейних форм виховання та профілактику соціального сирітства.
«Проект «Родина для дитини» дав нову якість розвитку сімейних форм виховання в регіоні. І сьогодні ми вже говоримо не стільки про саму проблему сирітства, скільки про наші конкретні результати й досягнення щодо її вирішення. З 2011 року в рамках соціального партнерства до реалізації проекту приєднався благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України». Даний проект отримав високу оцінку вітчизняних і зарубіжних експертів. До початку реалізації в області проекту «Родина для дитини» на 1 січня 2010 року в інтернатних закладах Дніпропетровщини перебувало 2500 дітей, на 1 січня 2011 року – 2300 дітей. На сьогодні в інтернатах проживає близько 1300 дітей. Більш ніж за рік реалізації проекту «Родина для дитина» 773 вихованця інтернатів знайшли родини. Решта дітей – досягли повноліття і пішли в самостійне життя. Їм також надається системна допомога», – сказав Олександр Вілкул.
Реалізація регіонального проекту спрямована на виконання завдання, яке поставив Президент України Віктор Федорович Янукович, щодо забезпечення реалізації права кожної дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, на виховання в родині. І в цьому напрямку Дніпропетровщина швидкими темпами рухається вперед.
Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко відзначив, що на Дніпропетровщині реалізація регіонального проекту «Родина для дитини» відбувається надзвичайно успішно: «Дніпропетровська область лідирує в Україні щодо влаштування дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу. Вся Україна дуже уважно слідкує за тим, що відбувається в Дніпропетровській області та переймає позитивний досвід».
«Саме в родині у дитини закладається основа всього його майбутнього життя – впевненість в собі, усвідомлення, що він потрібен і любим, почуття його власної гідності і відповідальності перед іншими. Все це формує характер сильної людини, жителя регіона-лідера, громадянина розвиненої європейської держави. Створивши належні умови для сімейного виховання дітей, ми проектуємо успішне майбутнє нашого регіону та країни», – сказав керівник області.
Дніпропетровщина системно переходить з інтернатної на європейську модель сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
В 2011 році голова облдержадміністрації поставив завдання керівникам міст та районів області протягом п'яти років влаштовувати щорічно 20% дітей, які виховуються в державних закладах, – в родини громадян.
Зокрема, в 2011 році усиновлено та влаштовано до сімейних форм виховання з державних закладів 494 дитини. Це майже на 3% більше від запланованого показника – 452.
За перші 8 місяців цього року з державних закладів області ще 279 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, знайшли родини.
«На сьогоднішній день в європейських країнах інтернати не існують. Альтернативою таким установам є дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ) та прийомні сім'ї, завдяки яким діти знаходять тата і маму, свою родину, дім і батьківську турботу. Ці форми виховання в області активно розвиваються. І після їх створення всіляко підтримуються в процесі утримання та виховання дітей», – сказав губернатор.
Наразі на Дніпропетровщині функціонує 83 ДБСТ і 345 прийомних сімей, в яких виховується 1 тис 200 дітей. Тільки у 2012 році створено 25 ДБСТ та 87 прийомних сімей. Із метою стимулювання створення ДБСТ цього року 8 родин отримали кошти від благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» на придбання будинків для створення ДБСТ, також виділені кошти 10-ти сім’ям для добудови власних будинків для створення ДБСТ на загальну суму 1млн 250 тис грн. У 2012 році Олександр Вілкул поставив завдання: в кожному місті та районі області створити не менше одного ДБСТ і влаштувати в них не менше 8-ми дітей. Таким чином, за п'ять-сім років буде забезпечений повний перехід від інтернатної форми виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування до сімейних форм виховання.
«Проект «Родина для дитини» має величезне значення не тільки для Дніпропетровської області, але й для всієї України, – упевнений директор благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» Анатолій Заболотний. – Зараз ми спільно з обласною владою, службою у справах дітей та центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді відпрацьовуємо ефективний механізм раннього виявлення проблемних сімей, профілактики сирітства. На даному етапі для нас принципово важливо впровадити дієві процедури соціального супроводу сімей, в яких виховуються діти. І не важливо, це біологічна сім'я або прийомна».
Влаштовуючи дітей у сімейні форми виховання, обласна влада та благодійний фонд «Розвиток України» ставить мету – не допустити соціального сирітства.
«У напрямку профілактики соціального сирітства ми йдемо двома шляхами: працюємо з кризовими сім’ями, надаємо їм необхідну допомогу та реалізуємо комплекс заходів, щоб попередити відмови матерів від новонароджених дітей. У рамках Соціальних Ініціатив Президента України Віктора Януковича з другого липня 2012 року на Дніпропетровщині втричі збільшено штат працівників центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Зокрема, введено додатково 671 посаду соціальних працівників. Це зроблено для того, щоб забезпечити адресну допомогу кожній родині, яка опинилася в складних життєвих обставинах, та потребує підтримки держави й влади», – сказала заступник голови облдержадміністрації Марія Пустова в своїй доповіді щодо підсумків реалізації проекту «Родина для дитини».
Завдання оновленої системи соціального захисту сімей, що наразі створюється в країні та регіоні, – не просто надати своєчасну допомогу, а й, перш за все, попередити кризову ситуацію, що склалася в родині. Зокрема, за липень-серпень 2012 року на Дніпропетровщині соціальними працівниками вже проінспектовано більше 12 тисяч родин. Це в десять разів більше, ніж до введення нових посад. Із них під соціальний супровід взято майже 2 тисячі сімей.
З 2011 року в регіоні за ініціативи Олександра Вілкула реалізується програма «Депутати за благополуччя сім'ї». У рамках програми за депутатами всіх рівнів закріплені більше 4 тисяч сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Якщо необхідно, родинам надається системна допомога – в організації лікування, навчання, оздоровлення та відпочинку дітей, придбанні продуктів харчування та одягу, вирішенні житлово-побутових проблем, також надається допомога у працевлаштуванні батьків.
Для своєчасного надання допомоги дітям, які опинилися в складних життєвих обставинах, за завданням губернатора Олександра Вілкула в Дніпропетровській області працює пряма гаряча лінія «Якщо образили дитину» Дніпропетровського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді ((056) 370-48-19). Гаряча лінія дозволяє оперативно отримувати інформацію від громадян та своєчасно робити попереджувальні заходи. За отриманими даними здійснюється відповідне реагування. В результаті роботи гарячої лінії спостерігається зниження чисельності дітей, які зазнали жорстокого поводження. За період з 09 квітня по 18 вересня 2012 року на гарячу лінію надійшло 270 звернень. За результатами розгляду звернень сім’ям була надана необхідна допомога.
Усі вищезазначені заходи забезпечують підвищення рівня соціального захисту дітей та сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах.