Олександр Вілкул: «На Дніпропетровщині за 10 місяців 2012 року створено 32 дитячі будинки сімейного типу, що майже в 2 рази більше ніж за відповідний період минулого року»
22-11-2012
На Дніпропетровщині за 10 місяців 2012 року створено 32 дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ), що майже в 2 рази більше ніж за відповідний період минулого року. Про це повідомив губернатор Олександр Вілкул під час колегії облдержадміністрації. Зазначена робота ведеться в рамках регіонального проекту розвитку усиновлення та інших форм сімейного виховання «Родина для дитини» та в рамках Меморандуму про співпрацю Дніпропетровської облдержадміністрації з благодійним фондом «Розвиток України».
«Родина є однією з найбільших цінностей в житті людини. Саме любов, поради і турбота батьків формують у дитини поважне ставлення до людей, самого себе, вчать спілкуватися з навколишнім світом та виховують майбутню особистість. Обласна влада реалізує один з перших в Україні комплексних регіональних проектів «Родина для дитини». У рамках цього проекту в регіоні створена сучасна система з розвитку сімейних форм виховання та адресної роботи з дітьми та сім'ями, які опинилися в складних життєвих обставинах, з метою недопущення соціального сирітства», – сказав губернатор Олександр Вілкул під час колегії.
Як повідомлялося раніше, цього року голова облдержадміністрації Олександр Вілкул поставив завдання в кожному місті та районі області створити не менше одного ДБСТ. І за 10 місяців цьогоріч вже створено 32 ДБСТ. Загалом на Дніпропетровщині функціонує 90 ДБСТ і 345 прийомних сімей, в яких виховується 1 тисяча 220 дітей.
В регіоні у найближчі 5-7 років планується повністю перейти від інтернатної до сімейної форми виховання. Для цього минулого року губернатор поставив завдання протягом п'яти років влаштовувати щорічно 20% вихованців інтернатів в родини громадян. Це близько 400 дітей. Так, в 2011 році усиновлено та влаштовано до сімейних форм виховання з державних інтернатних закладів 494 дитини. За 10 місяців 2012 року з державних закладів області ще 326 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, знайшли родини. З них: 67 дітей усиновлено, 76 влаштовано до прийомних сімей, 62 – до дитячих будинків сімейного типу, 99 – під опіку і піклування, 22 дитини повернуто до рідних батьків.
Проект «Родина для дитини» дав нову якість розвитку сімейних форм виховання в регіоні. Так, якщо до початку реалізації в області цього проекту на 1 січня 2010 року в інтернатних закладах Дніпропетровщини перебувало 2500 дітей, на 1 січня 2011 року – 2300 дітей. На сьогодні в інтернатах проживає вже 1132 дитини. Більш ніж за рік реалізації проекту «Родина для дитина» 820 вихованців інтернатів знайшли родини. Решта дітей – досягли повноліття і пішли в самостійне життя. Їм також надається системна допомога.
Як результат комплексної та ефективної роботи проекту «Родина для дитини» та обласної програми захисту прав дітей на Дніпропетровщині з початку 2012 року кількість дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються у сім’ях, збільшилась на 5,3%. Наразі в родинах та дитбудинках сімейного типу виховується 7 тис 729 дітей. Це 82,5% від загальної кількості дітей цієї категорії. 
На Дніпропетровщині з кожним роком збільшується кількість громадян, які беруть в свої сім’ї на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Навчання таких людей відбувається в спеціальному обласному тренінговому центрі. Але останнім часом постало питання щодо збільшення кількості тренерів, які готують кандидатів у прийомні батьки та батьки-вихователі. Тому за завданням губернатора Олександра Вілкула обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з фахівцями Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара розробляє соціальний проект. Він передбачає створення цілої системи навчання кандидатів у батьки-вихователі, прийомні батьки, а також підвищення кваліфікації соціальних працівників і тренерів. В тому числі в рамках цього проекту будуть проводитися стажування студентів, які навчаються за напрямами: соціальна педагогіка, психологія та соціальна робота, у центрах соціальних служб. Також планується подальший розвиток волонтерського руху.