Підсумки 2012: ТОП-10 визначних подій у сфері культури та мистецтва Дніпропетровщини
18-12-2012
2012 рік став особливим для культурної та мистецької галузі Дніпропетровщини. Світові прем’єрні вистави, безпрецедентні перемоги, унікальні виставки, розкриття нових талантів і зірок, відродження національної культурної спадщини та пам’яток Великої Вітчизняної війни – все це зміцнило лідируючі позиції Дніпропетровщини як регіону-лідера та одного з провідних культурних центрів в Україні. За підсумками 2012 року на Дніпропетровщині визначено ТОП-10 визначних подій у сфері культури та мистецтва.
         «Культура є однією з ключових основоположних розвитку Дніпропетровщини. Обласна влада приділяє значну увагу популяризації культурних цінностей, відновленню традицій та збереженню історичної пам’яті нашого народу», – сказав Олександр Вілкул.
1.              Подано на розгляд в ЮНЕСКО питання про надання Петриківському розпису статусу нематеріальної культурної спадщини людства.
Цей статус дозволить розвивати Петриківський розпис як бренд Дніпропетровщини та України на світовому рівні, номінувати його на різні гранти, брати участь у світових проектах, зміцнювати міжнародні зв'язки та імідж регіону і країни як центру з унікальною самобутньої культури. 
Цього року 23 вересня в селищі Петриківка створено найбільший у світі 120-метровий Петриківський орнаментальний розпис ручної роботи, який увійшов до Національного реєстру рекордів України та Книги рекордів України. Вперше в історії України відбулася презентація Дніпропетровщини як центру унікальної культурної спадщини України. Учасниками цього дійства стали жителі регіону, діячі культури й мистецтва та дипломатичні представники понад 20 країн світу.
Традиційно в регіоні пройшов міжнародний етнофестиваль «Петриківський Дивоцвіт», у якому взяли участь понад 4,5 тис учасників і гостей з різних міст та районів областей України й Польщі.
Відтепер професію фахівця з петриківського розпису можна здобути в Дніпропетровському театрально-художньому коледжі. На сьогодні у коледжі вже навчається 15 студентів.
Народні майстри регіону справжні професіонали своєї справи. Так, 4 майстрині із нашого регіону удостоєні стипендії Президента України. А саме, Світлана Біленко із Петриківського району, Наталія Бородіна-Рудовол із Петриківського району, Наталія Ніколенко із Дніпропетровська, Анастасія Справедлива із Новомосковського району.
 
2.                На Дніпропетровщині пройшов наймасштабніший в Україні музичний фестиваль «Краще місто – Дніпропетровськ», що став одним із найбільших open-air країни.
Фестиваль пройшов за підтримки губернатора Олександра Вілкула. Захід склав конкуренцію вже існуючим в Україні фестивалям, ставши одним із найбільших подій у музичному житті України. На фестиваль приїхали близько 60 тисяч людей з України, Росії, Білорусії, Казахстану, Франції та інших країн. На фестивалі виступали світові зірки з України, Європи, Америки та Росії. Це Shifty («CrazyTown») і DJ Lethal («LimpBizkit», «HouseofPain»), «Evanescence», «The Rasmus», «Appolo 440», «White Lies», Joachim Garraud; росіяни: «ДДТ», «Сплін», «Ленінград», «Бі-2», «Токіо» та найпопулярніші українські рокери: «Океан Ельзи», «Бумбокс», «Брати Карамазови», «Друга Ріка», «Воплі Відоплясова», латиші «Brainstorm» і багато інших.
 
3.                На Дніпропетровщині вперше виставлені оригінальні картини видатних французьких художників із колекції «Нормандія у живописі».
Виставка з колекції вперше експонується в Україні. Унікальна виставка полотен Клода Моне, Теодора Жеріко, Каміля Коро, Огюста Ренуара, Ежена Будена та інших видатних французьких митців проходить у Дніпропетровському художньому музеї до 13 січня 2013 року. На виставці представлені види узбережжя, невеликих селищ і міст, жанрові сцени з повсякденного життя селян і рибалок, а також натюрморти та анімалістичні сюжети.
Загалом колекція об'єднує близько 120 творів художників 1750-1950 років. Вона зберігається в колишньому жіночому монастирі Абатства Дам (AbbayeauxDames), в якому розташована Регіональна рада Нижньої Нормандії. Постійну виставку щорічно відвідують понад 10 тис людей з усього світу.
 
4.                Команда Кривого Рогу – а це 500 юних талантів – стала володарем Суперкубку наймасштабнішого танцювального телепроекту країни «Майданс-2012».
Суперкубок – це змагання сильніших, у якому змагалися переможці всіх трьох сезонів. У Суперкубок Кривий Ріг вийшов здобувши цього року перемогу втретього сезону «Майданс». За свою перемогу місто отримало золотий кубок і чек на мільйон гривень. Танцюристи на виграшні кошти планують придбати для свого міста пересувний ляльковий театр. Також у третьому сезоні брала участь збірна команда Дніпродзержинська, яка дійшла до чвертьфіналу.
Юні майдансери подякували за підтримку голови Дніпропетровської облдержадміністрації Олександра Вілкула.
«Від імені всієї команди майдансерів дякую жителям Кривого Рогу і всієї Дніпропетровщини за підтримку і віру в нас. Ми доклали максимум зусиль, щоб виправдати ваші очікування. Запорукою наших перемог стала підтримка губернатора Олександра Вілкула в повній організації нашої участі в «Майданс». Були створені всі умови, щоб ми якісно тренувалися до ефірів. Все інше залежало від нас», - сказав Коля Чирва, учасник збірної команди Кривого Рогу.
 
5.                Чотирьом театрам Дніпропетровської області присвоєно статус «академічний»
Це Дніпропетровський театр одного актора «Крик», Дніпродзержинський музично-драматичному театр імені Лесі Українки, Криворізький міський театр музично-пластичних мистецтв «Академія Руху» та Криворізький міський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка. Статус «академічний» дозволив розширити їх репертуар і жителі регіону побачили низку нових вистав.
Загалом цього року театрами області підготовлено 15 прем’єр. Серед них – світова прем'єра вистави «Страсті Христові» у Дніпропетровському академічному театрі опери та балету, оперета «Маріца» Дніпропетровського академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка, спектакль «Почему люди не летают» Дніпропетровського академічного молодіжного театру тощо.
Два театри регіону цього року якісно оновилися. Так, в Дніпропетровському оперному театрі відремонтовано дах, глядацьку залу та придбано для неї нові крісла. А в Криворізькому академічному театрі драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка проведено ремонт фасаду та приміщення, облаштовано арт-майданчик, закуплені сучасне обладнання та техніка. Все це забезпечилокомфортні умови для глядачів при відвідуванні театру.
 
6.                З нагоди 80-річчя Дніпропетровської області реалізовано перший в історії регіону телевізійний проект «Свої» про видатних вихідців з Дніпропетровщини та України.
Кожна із десяти серій розкриває історію, енергетику, душу регіону через творчих особистостей, які прославили Дніпропетровщину та Україну в усьому світі. Це актори та режисери: Родіон Нахапетов, Лілія Ахеджакова, Олександр Голобородько, Євген Весник, Євген Дятлов та інші.
Продюсером цього унікального проекту став губернатор Олександр Вілкул. Також цього року за його підтримки створено документальний фільм про історію розвитку Дніпропетровщини і Кривого Рогу «Маленька гаряча батьківщина».
 
 
 
У лютому за запрошенням Олександра Вілкула Дніпропетровщину відвідав наш земляк відомий кіноактор і режисер, народний артист РРФСР Родіон Нахапєтов. Ця зустріч актора з рідним містом відбулась після більш ніж 30-річної розлуки.  Для жителів регіону пройшов майстер-клас та творчій вечір відомого режисера.
 
7.                На Дніпропетровщині з нагоди 80-річчя регіону світ побачила низка унікальних видань, а видатні люди області та визначні події у розвитку регіону, увіковічені у бронзі на площі імені 80-річчя Дніпропетровської області. 
Серед видань є Антологія літератури для дітей та юнацтва Придніпров'я «Сяєво Жар-птиці», яка зібрала кращі твори письменників-земляків XIX-XXI століття, електронна аудіокнига з творами 80 місцевих поетів і прозаїків області та енциклопедія гербової символіки міст і районів регіону від кінця ХVІІІ ст. до сьогодення «Геральдика Дніпропетровщини».
Також в регіоні за сприяння обласної влади діє проект зі створення серії книг «Національні культури Дніпропетровщини». Наразі у рамках проекту вийшли книги «Вірмени Дніпропетровщини», «Євреї Дніпропетровщини», «Азербайджанці Дніпропетровщини» та «Греки Дніпропетровщини». Проект продовжується, і вже найближчим часом світ побачать ще 2 книги.
Площа імені 80-річчя Дніпропетровської області відкрита у Дніпропетровську 8 вересня. Вона об’єднала славну історію регіону, сучасні перемоги та майбутнє нашої області. На площі встановлено 8 стел, на яких розміщено 47 бронзових зображень. Із них 27 елементів – це меморіальні дошки про знакові історичні події області та міста, 15 – барельєфи видатних особистостей, які прославили наш регіон на всю Україну і світ.
 
8.                Бібліотеки Дніпропетровщини поповнили скарбничку перемог та високих досягнень
Зокрема, Центральну міську бібліотеку імені Тараса Шевченка міста Дніпродзержинськ за результатами Всеукраїнського конкурсу Української бібліотечної асоціації (УБА) визначено «Бібліотекою 2012 року». Також у цьому конкурсі 3 місце посіла й Дніпропетровська обласна науково-медична бібліотека.
27 бібліотек із 4 районів та 2 міст області стали переможцями конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет ІІ», що проходить у рамках національної програми «Бібліоміст».
Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей посіла почесне ІІІ місце за участь в онлайн-конкурсі «БібліоКіноФест: кадри вирішують все».
Бібліотеки регіону продовжують активно впроваджувати в свою роботу інформаційно-комунікаційні технології. Цього року в бібліотеки регіону встановлено 87 комп’ютерів, які підключені до мережі Інтернет.
9.                Відновлені братські могили, пам’ятники та монументи воїнам Великої Вітчизняної війни.
Дніпропетровщина зберігає правдиву історію великої перемоги, адже це становить міцну основу для єдності майбутніх поколінь. піднято на висоту військово-патріотичне виховання молоді, повернено традицію проведення зустрічей з ветеранами, оборонно-масової роботи. У всіх школах проводиться Єдиний урок мужності, створено музеї ВВВ, кімнати бойової слави та тематичні виставки. Під особливою увагою губернатора Олександра Вілкула у регіоні
Загалом у рамках масштабної програми з відновлення пам’ятників ВВВ у регіоні за останні два роки капітально відновлено та наново відбудовано понад 1,3 тис братських могил, пам’ятників і монументів воїнам ВВВ. Так, у минулому році у Кривому Розі встановлено перший на пострадянському просторі пам’ятник воїнам-штрафникам, полеглим під час звільнення Кривбасу від фашистських загарбників.
 
10.           Діорама «Битва за Дніпро» зустріла свого десятимільйонного відвідувача.
Ним став студент Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ Дмитро Корзун. Десятимільйонний відвідувач отримав абонемент на відвідування усього музейного комплексу безкоштовно протягом 2013 року.
Дніпропетровський історичний музей та Діорама «Битва за Дніпро» – це найважливіший елемент формування патріотизму на підставі європейських цінностей. Він є одним із туристичних брендів Дніпропетровщини, адже музей щорічно відвідують більше трьохсот тисяч людей, отримуючи потужний заряд гордості за свій рідний регіон і свою рідну країну.