18-12-2012
На Дніпропетровщині під час засідання Регіонального комітету економічних реформ були розглянуті підсумки реалізації Програми реформ Президента України Віктора Януковича щодо підвищення якості надання медичної допомоги.
2012 рік став знаковим для медичної галузі регіону. Під керівництвом губернатора Олександра Вілкула була створена комплексна система перинатальної допомоги, оновлено автопарк станцій швидкої медичної допомоги, для медичних закладів області закуплене сучасне обладнання.
1. Дніпропетровщина першою в Україні створила комплексну систему перинатальної допомоги матерям та новонародженим
Відкриття у червні у рамках Національного проекту «Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства», ініційованого Президентом України Віктором Януковичем, Дніпропетровського обласного перинатального центру повністю завершило створення в регіоні комплексної системи перинатальної допомоги матерям та новонародженим. В області функціонує два перинатальних центри, оснащених найсучаснішим обладнанням (у Дніпропетровську та Кривому Розі), три неонатальних центри та потужна мережа пологових центрів. Крім того, на Дніпропетровщині закуплені новітні реанімобілі, що дозволяють у належних умовах перевозити новонароджених вагою від 500 грамів. Завдяки впровадженню сучасних перинатальних технологій на Дніпропетровщині більш ніж у двічі зросла кількість здорових пологів без ускладнень.
2. Оновлено автопарк служби швидкої допомоги та медичних закладів області
У 2012 році придбано 475 медичних автомобілів. Зокрема, розширено автопарк служби швидкої медичної допомоги на 89 сучасних автомобілів «швидкої» марок «Пежо» та «Форд». Усі «швидкі» оснащені новітнім медичним обладнанням та системою GPS-навігації. Для надання оперативної та своєчасної первинної медичної допомоги амбулаторії загальної практики – сімейної медицини області отримали 386 легкових автомобілів. У жовтні 2012 прем`єр-міністр України Микола Азаров та губернатор Дніпропетровщини Олександр Вілкул вручили 360 легкових автомобілів марок «Нива» та «GEELY CK-2» амбулаторіям сімейної медицини. Тепер усі Центри первинної медико-санітарної допомоги області у повному обсязі забезпечені власним автотранспортом.
3. Для медичних закладів регіону придбано близько 20 тис одиниць сучасного медичного обладнання
Зокрема, для центрів первинної медико-санітарної допомоги закуплено понад 10 тис одиниць медичного обладнання. Дороговартісне високотехнологічне обладнання отримали міські та районні лікарні, у тому числі найновіші томографи встановлені у Павлоградській міській лікарні №4 та Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. Мечникова. За останнім словом техніки обладнаний Дніпропетровський перинатальний центр, для обласного клінічного лікувального профілактичного об`єднання «Фтизіатрія» придбано сучасний апарат «Джин Експерт», який дозволяє діагностувати туберкульоз за 2 години, а не за 1-2 місяці як це було раніше.
4. Реконструйоване радонове відділення у криворізькій міській лікарні №11 стало провідним центром радонової терапії в Україні.
Жителі з усієї області можуть лікуватися у відкритому після реконструкції унікальному радоновому відділенні, що діє у Криворізькій міській лікарні №11. Вміст радону у воді, яка видобувається з родовища на території лікарні, дозволяє готувати у радоновому відділенні цілющі ванни для лікування десятків захворювань. Протягом року високоякісні медичні послугу у радоновому відділенні Криворізької лікарні вже отримали понад 1000 пацієнтів.
5. Завдяки реконструкції блоку №1 головного корпусу обласної дитячої лікарні тут створені сучасні умови для госпіталізації, лікування та екстрених операцій
Завдяки реконструкції площу головного корпусу обласної дитячої лікарні було розширено вдвічі. Тепер тут розміщуються приймально-діагностичне відділення, травмпункт, клініко-діагностична лабораторія та центральне стерилізаційне відділення. Усі відділення оснащені сучасним обладнанням і працюють у цілодобовому режимі. Проведення реконструкції дозволило створити умови для невідкладної госпіталізації інфекційно хворих у спеціальні бокси з окремими входами, а також надавати якісну невідкладну допомогу при травмах, у тому числі проводити екстрене оперативне втручання.
6. Запроваджено прогресивну модель роботи швидкої допомоги за принципом екстериторіальності
Раніше до пацієнта приїжджала лише та карета «швидкої», яка була закріплена за містом чи районом, звідки надійшов виклик. Через це часто доводилося втрачати дорогоцінні хвилини на дорогу до пацієнта. З початку 2012 року фінансування швидкої медичної допомоги здійснюється з обласного бюджету, завдяки чому на виклик приїжджає та «швидка», що знаходиться найближче до пацієнта, незалежно від його місця знаходження. Завдяки цьому досягнуто рекордного виконання нормативів доїзду швидкої (понад 90% викликів): до 10 хвилин у містах та до 20 хвилин – у сільській місцевості.
7. Створені додаткові ліжко-місця у лікарнях для пільгових категорій громадян
Наразі в області функціонує 1239 ліжок для ветеранів війни. У 2012 році у медичних закладах Дніпропетровщини було додатково створено 80 ліжок для ветеранів війни та ще 50 ліжок – для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це дозволило задовольнити потребу у госпіталізації для надання спеціалізованої медичної допомоги. Також у медичних закладах утричі збільшено фінансування на медикаменти та харчування для ветеранів війни.
8. Збільшено заробітну плату медичним працівникам Центрів первинної медико-санітарної допомоги та 33 медики отримали житло
Лікарі та медичні сестри усіх 53 Центрів первинної медико-санітарної допомоги Дніпропетровщини отримують надбавки до заробітної плати за обсяг виконаної роботи - від 750 грн до 2000 грн. Таким чином, на сьогоднішній день заробітна плата сімейного лікаря становить від 2327 грн до 6507 грн, а медичної сестри - від 1436 грн до 3915 грн. Медичні працівники первинної ланки у рамках програми «місцевих стимулів» також отримують щомісячні грошові надбавки, забезпечуються житлом, безкоштовним мобільним зв’язком, пільговим проїздом у громадському транспорті та ін. Так, у 2012 році 33 медичних працівника отримали житло. Загалом за 2010-2012 роки отримали 198 медиків Дніпропетровщини.
9. Створено систему сімейної медицини – основу ефективної моделі охорони здоров’я
Сімейна медицина, що довела свою ефективність у країнах Європи, спрямована на попередження захворювань та збереження здоров’я усієї родини. У 2012 році в області створено 53 Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), до складу яких входять 386 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини та 412 фельдшерсько-акушерських пунктів.
Для створення належних умов праці медиків тривають ремонти приміщень ЦПМСД та їх оснащення новим сучасним обладнанням і технікою.
У постійному режимі здійснюється підготовка лікарів загальної практики – сімейної медицини. Наразі в області працює 690 сімейних лікарів, ще 90 лікарів до кінця 2012 року завершать своє навчання та розпочнуть роботу.
У Дніпропетровській області впроваджується електронний реєстр пацієнтів. Для цього ЦПМСД регіону оснащуються комп`ютерною технікою. Наразі вже понад 700 тис жителів області внесено до електронного реєстру.
10. Експерти Світового банку визнали Дніпропетровщину в авангарді процесу модернізації охорони здоров’я
Після завершення моніторингу медичних закладів представники делегації Світового банку, за підтримки якого у багатьох країнах світу реалізуються масштабні проекти розвитку, позитивно оцінили підхід та процес модернізації охорони здоров’я на Дніпропетровщині. Наступний візит міжнародних експертів на Дніпропетровщину очікується на початку 2013 року. Тоді будуть вирішені також питання фінансового сприяння Світовим банком процесу модернізації охорони здоров’я Дніпропетровщини.