Дмитро Колєсніков: «Ми продемонстрували європейським політикам, що на Дніпропетровщині закладається міцний екологічний фундамент»
31-01-2013
           На слуханнях Європейського Парламенту в Брюсселі губернатор Дніпропетровщини Дмитро Колєсніков презентував євродепутатам інноваційні проекти із захисту навколишнього середовища, які реалізуються в Дніпропетровському регіоні.
         «Екологічна безпека – питання, яке останні десятиріччя гостро постає перед усіма економічно-розвиненими країнами. І якість охорони навколишнього середовища є важливою складовою конкурентоспроможності країни, регіону. Саме тому окрему увагу на слуханнях Європарламенту присвячено системі екологічної безпеки Дніпропетровщини. Наш регіон – один з ключових індустріальних регіонів України – має й відповідне техногенне навантаження. Враховуючи інтенсивні темпи розвитку промисловості, в області реалізуються сотні інноваційних екологічних проектів, у тому числі й великі інвестиційні. Сьогодні ми продемонстрували європейським політикам, що на Дніпропетровщині закладається міцний екологічний фундамент», - відзначив голова Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитро Колєсніков.
         На території Дніпропетровської області зосереджені підприємства майже усіх галузей легкої та тяжкої промисловості.
         Щороку, навіть в умовах світової фінансової кризи, обсяг промислового виробництва регіону збільшується. Так, у 2010 році ріст промислового виробництва склав +16,1%, у 2011 році - +5,4%, у 2012 році - +3%. Відповідно, з таким інтенсивним розвитком виробництва зростає й екологічне навантаження.
         «Підвищення екологічної безпеки регіону є одним з головних завдань Комплексної стратегії регіонального розвитку. І наша мета – при збереженні росту промисловості захистити населення області від забруднення навколишнього середовища», - наголосив Дмитро Колєсніков.
         Для цього в області реалізується ряд масштабних екологічних програм, які охоплюють 25 найбільших підприємств регіону. Загальний бюджет цих програм складає 1,6 млрд євро.
         За останні роки завдяки реалізації цих програм вже досягнуті вагомі результати та покращено екологічну ситуацію в регіоні.
·         Система моніторингу
У великих містах регіону (Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ та Кривий Ріг) впроваджена система екологічного моніторингу, яка в автоматичному режимі дозволяє обробляти інформацію про екологічне становище. Доступ до інформації забезпечується через веб-портал та спеціальне програмне забезпечення.
·         Програма зі зниження техногенного навантаження основними підприємствами-забруднювачами
У рамках програми в області передбачено впровадження 148 екологічних проектів (129 – зі зниження забруднення атмосферного повітря, 19 – зі зниження забруднення водних ресурсів). З них вже реалізуються 123 проекти.
         Мета програми – до 2015 року знизити в регіоні на 20% шкідливі викиди в атмосферу та на 23% - скидання стічних вод у ріку Дніпро.      
В результаті реалізації програми у місті Дніпропетровськ вже на 70% зменшені об`єми скидання стічних вод у ріку Дніпро, в області на 15% зменшені шкідливі викиди в атмосферу, 35% промислових відходів області тепер застосовуються при подальшій переробці.
·        Екологічна програма Кривого Рогу
Для вирішення екологічних проблем міста Кривий Ріг, на який приходиться майже половина шкідливих викидів області, реалізується найбільша в історії незалежної України програма. Вона охоплює 16 підприємств Кривбасу. Об`єм її фінансування складає понад 1 млрд євро, з яких 90% - власні кошти підприємств. За перший рік реалізації програми шкідливі викиди в атмосферу в Кривбасі знижені на 10%, враховуючи, що мета програми – до 2022 року знизити забруднення атмосфери в Кривому Розі на 35%.
·        Створення нових високотехнологічних та екологічно безпечних виробництв.
         У минулому році Президент України Віктор Янукович відкрив у Дніпропетровську два сучасних промислових комплекси – електросталеплавильний комплекс «Інтерпайп сталь» та перший в Україні та СНД завод з безвідходної переробки використаних акумуляторних батарей ТОВ «Рекуперація свинцю» Міжнародної науково-промислової корпорації «ВЕСТА».
·         Радіаційна безпека
 Для радіаційного захисту населення в області діють дві програми «Радіаційний та соціальний захист м. Жовті Води» та «Приведення в безпечний стан уранових об'єктів ВО «Придніпровський хімічний завод». Програми дозволили вилучити і направити в спеціалізовані сховища всі 100% джерел іонізуючого випромінювання у місті Жовті Води, у всіх школах і дошкільних закладах Жовтих Вод провести протирадонові заходи та очистити усі найбільш забруднені ділянки міста, на Придніпровському хімічному заводі демонтувати 6 км промислового трубопроводу з радіаційним фоном у 1000 разів перевищуючим норму, закрити майже 4 га хвостосховищ тощо.
         Перерозподіл транспортного потоку
Для розвантаження доріг і виведення транзитного транспорту з обласного центру в регіоні реалізується найбільший за 20 років інфраструктурний проект - будівництво 64 км об'їзних доріг в м. Дніпропетровську. У 2011 році завершено будівництво І черги Південного об'їзду. Це дозволило на 20% знизити викиди вихлопних газів і на 25% потік транзитного транспорту в межах Дніпропетровська. Триває будівництво другої черги об'їзної дороги. Весь проект буде реалізований до 2015 року.
·        Підвищення якості питної води
На сьогоднішній день вже в половині дошкільних навчальних закладів, шкіл та лікарень області встановлено системи доочистки води. Ця робота продовжується.
Вперше за 25 років на Аульський водовід, який забезпечує питною водою 2 млн жителів регіону, проведено реконструкцію фільтрів і системи збору освітленої води.
Також проведена реконструкція очисних споруд Карачунівського водосховища, який забезпечує питною водою 250 тис жителів Кривбасу та реконструкція основних загальноміських водоочисних споруд області.
·        Управління відходами
На сьогоднішній день в області відкрито 3 полігони твердих побутових відходів у містах Жовті Води, П'ятихатки та СМТ Юр'ївка. З провідними міжнародними компаніями Австрії та США у сфері утилізації відходів ведуться переговори про будівництво сміттєпереробних заводів європейського рівня в містах Дніпропетровськ та Кривий Ріг.
·        Утилізація пестицидів та твердого ракетного палива.
У 2011 році в області була відкрита повномасштабна установка гідромеханічного вилучення твердого ракетного палива. У 2012 році повністю утилізовані непридатні пестициди та понад 500 тис тонн твердого ракетного палива. Наразі на Павлоградському хімічному заводі працюють 2 установки з вилучення та подрібнення твердого ракетного палива.
У 2013 році планується запуск сучасної установки з утилізації корпусів ракет після вилучення ракетного палива. Це дозволить протягом 2-3 років провести повну утилізацію всього твердого ракетного палива, при цьому 95% матеріалів будуть повторно використані в промисловості.
·        Розвиток природно-заповідного та лісного фонду
З 2009 року площа природно-заповідного фонду збільшилася на 51%. Тільки в 2012 році створено 7 заповідних об'єктів площею 6,3 га. У 2013 році завершиться створення ще 11 об'єктів площею 17 тис га. Крім того, в регіоні реалізуються проекти з рекультивації земель. За останні роки в області на землях, які використовувалися в промислових ціля, створено 4 ландшафтних заказника та зона відпочинку.
Крім того, в області щорічно висаджується близько 2-ох гектарів лісу,виконуються роботи з оздоровлення та захисту від шкідників.
Також з питань екології виступив генеральний директор ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» Павло Тимошенко. На досвіді компаній Групи Метінвест він висвітлив основні принципи та позитивні результати реалізації сучасних екологічних програм з охорони атмосферного повітря та водного басейну, раціонального використання промислових відходів, енергозбереження.