На Дніпропетровщині щомісяця понад 200 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи проходять лікування у спеціалізованих відділеннях
24-04-2013
На Дніпропетровщині проживає 24 тис чорнобильців, із них 14 тис – це ліквідатори страшної трагедії. Для того, щоб забезпечити їм належну медичну допомогу, в області функціонує три спеціалізованих відділення. У середньому щомісяця тут проходять лікування понад 200 людей. Напередодні річниці аварії на Чорнобильській АЕС губернатор Дніпропетровщини Дмитро Колєсніков завітав до спеціалізованого відділення обласної лікарні ім.Мечникова. Там він поспілкувався з постраждалими внаслідок аварії, які наразі проходять планове лікування.
«Ліквідатори Чорнобильської катастрофи – це без перебільшення герої. Адже кожен з них ціною власної долі та свого здоров’я зберіг життя тисячі людей. Всім, хто пройшов випробування Чорнобильом, хто зробив майже неможливе – велика вдячність та низький уклін», – сказав Дмитро Колєсніков.
Спілкуючись з губернатором, пацієнти відділення пригадують події того дня.
«У той час я проходив строкову службу в Кривому Розі, був військовим. Коли сталася ця трагедія, мене та моїх товаришів командували ліквідувати її наслідки, – розказує чорнобилець 1 категорії і інвалід 3 групи Дмитро Дьомочкін. – Тоді ми були ще молодими хлопцями, у деяких з нас ще не було своїх сімей та дітей. Через це нам запропонували залишити це небезпечне місце та подумати про наслідки. Проте ми відмовились. Аварія, яка сталася на ЧАЕС, була спільним горем. Кожен з нас хотів внести хоч маленьку частинку у його подолання. Я пробув у зоні відчуження 64 дні та 56 разів брав участь у знешкодженні третього енергоблоку. Мабуть, за це я і отримав справжню винагороду та диво – троїх чудових дітей».
Дмитро Дьомочкін зазначає, що наслідки страшної аварії на Чорнобильській АЕС все ж підірвали його здоров’я. Тому він часто перебуває на лікуванні у спеціалізованому відділенні обласної лікарні ім.Мечникова. Він підкреслює, що протягом останніх років умови лікування значно покращилися. Це стосується і медикаментів, і харчування.
Державна політика Президента України Віктора Януковича спрямована, зокрема, на забезпечення гідних умов для лікування та життя постраждалих внаслідок Чорнобильської аварії. Так, для надання спеціалізованої медичної допомоги людям, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою (215 тис людей), у 2012 році фінансування у медзакладах України зросло більш ніж у 7 разів – із 5,9 млн грн до 42,4 млн грн.
Завдяки цьому, в лікувальних закладах Дніпропетровщини збільшено фінансування на медикаменти та продукти харчування для постраждалих внаслідок Чорнобильської АЕС. Раніше ці суми коливалися від 1,5 грн до 15 грн на добу. Наразі видатки на медикаменти на один ліжко-день складають 35 грн, а на харчування – 30 грн.
У 2012 році у медзакладах Дніпропетровської області майже в 2,5 рази збільшено кількість стаціонарних ліжок для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це стало можливим завдяки відкриттю спеціалізованих відділень у Дніпродзержинському госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни (20 ліжок) та у Криворізькій міській лікарні №3 (30 ліжок). До цього відділення для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи функціонувало лише в обласній лікарні імені Мечникова. Воно розраховано на 30 ліжок. У минулому році у спеціалізованих відділеннях лікування пройшли майже 2,5 тис людей.
Окрім стаціонарного лікування, чорнобильці проходять щорічні медогляди у лікувальних закладах за місцем проживання. За перший квартал цього року вже оглянуто понад 8,6 тис людей, з них майже 1,5 – діти. Під час візитів до медзакладу, постраждалі внаслідок Чорнобильської АЕС отримують рецепти на безкоштовне придбання лікарських засобів. Лише за цей рік рецепти отримали 1355 людей на суму 275,6 тис грн, 45 чорнобильців забезпечено пільговим зубопротезуванням на суму майже 60 тис грн.
Окрім цього, в 2012 році управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації закупило і передало до обласної лікарні ім. Мечникова устаткування та медичні препарати на суму майже 750 тис грн.
Перелік необхідного устаткування і препаратів, а також їх кількість була визначена фахівцями спеціального відділення для пацієнтів-чорнобильців лікарні ім. Мечникова. Закупівля проводилася у межах Державної програми «Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високо вартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пріоритет при складанні переліку препаратів надавався високовартісним. Вони будуть надаватися за призначенням лікарів у порядку черговості постраждалим в наслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС, які перебувають на лікуванні в обласній лікарні ім. Мечникова та в інших медичних закладах Дніпропетровщини. На 2013 рік надано заявку на придбання лікарських засобів для онкохворих інвалідів ЧАЕС на загальну суму 410 тис грн.