Дмитро Колєсніков: «Досвід кожного регіону є невід’ємною складовою досвіду позитивних перетворень всієї держави»
25-04-2013
На Дніпропетровщині пройшло засідання Асоціації обласних та районних рад України, на якому обговорили Концепцію реформування місцевого самоврядування. Як зазначив, відкриваючи засідання, голова Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитро Колєсніков, досягнення кожного регіону створюють загальну карту позитивних змін всієї України. Проте для більш ефективної роботи та взаємодії влади необхідні налагодження нової системи роботи. І саме така нова система покладена в основу Концепції реформування місцевого самоврядування, яка розроблена за завданням Президента України Віктора Януковича.
У роботі засідання також взяли участь голова Дніпропетровської обласної ради Євген Удод, президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, близько 40 керівників обласних та районних рад України.
«Ми всі регіони однієї країни. І перед нами стоїть завдання реформування економіки та модернізації різних галузей. Досвід кожного регіону є невід’ємною складовою досвіду позитивних перетворень всієї держави. Безумовно, для того, щоб ця модель працювала більш системно та ефективно, потрібні кардинальні зміни у самих принципах місцевого самоврядування. Саме тому сьогодні в Україні з ініціативи та за завданням нашого Президента Віктора Федоровича Януковича розпочато реформу місцевого самоврядування», - зазначив Дмитро Колєсніков.
Керівник регіону наголосив, що для активного розвитку територій і в цілому регіону як єдиного механізму важливе значення має спільне розуміння голів міст та районів загальних цілей та пріоритетів розвитку – як конкретного населеного пункту, так і регіону, і всієї країни. Національний план і державна стратегія в регіональному аспекті створюють регіональну дорожню карту розбудови конкретної території.
Питання вдосконалення інституту вітчизняного місцевого самоврядування, а разом з тим і всієї державної політики щодо розвитку регіонів, давно набуло своєї актуальності. Проте за 20 років кардинальних зрушень не відбулося. Було ухвалено низку законодавчих актів, що регулюють питання регіонального розвитку, діяльність органів самоврядування і виконавчої влади на місцях. І лише з ініціативи Президента України Віктора Януковича у листопаді 2011 року під час Міжнародних муніципальних слухань, ініційованих Державним фондом сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, дорученням щодо розробки плану дій реформування місцевого самоврядування було оголошено старт найважливішої реформи для нашої держави.
Як зазначив Президент України Віктор Янукович, «реформа місцевого самоврядування має бути продуманою, прорахованою у часі, зваженою, послідовною, узгодженою з іншими розпочатими структурними реформами в державі. Від організації цієї роботи будуть залежати терміни та успіх змін, спрямованих на створення сучасної, ефективної, конкурентоздатної України.
Справжня реформа має враховувати інтереси усіх зацікавлених сторін. Саме тому за дорученням Президента України Віктора Януковича сьогодні організовано широке обговорення проекту Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Підвищення громадської активності та нові підходи Концепції мають сформувати наступну модель: влада через консультації із громадськістю визначає пріоритети і задачі, разом, знов-таки через консультації, визначають шляхи їх розв’язання.
Дніпропетровщина активно залучилася до обговорення. Зокрема, перше широке громадське обговорення проекту Концепції пройшло в Дніпропетровську на засіданні Ради регіону під головуванням губернатора Дніпропетровщини Дмитра Колєснікова. У засіданні взяв участь Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Темник. Це Міністерство є координатором процесу опрацювання Концепції.
Як зазначив Глава держави, ми маємо говорити відверто – нинішня система місцевого самоврядування на місцях неефективна і суттєво стримує розвиток нашої країни.
З цієї точки зору важливим є усвідомлення проблемних питань, які суттєво стримують розвиток місцевого самоврядування.
По-перше, ми маємо нераціональну систему підпорядкування та компетенцій, непрозору схему делегованих та власних повноважень органів місцевого самоврядування, застарілі проблеми місцевих бюджетів, проблеми подрібнення адміністративно - територіальних одиниць, що знижує надання публічних послуг та спричиняє недофінансування та дотаційність територіальних громад і регіонів, недостатньо прозору систему міжбюджетних відносин на фоні складної фінансової ситуації в країні. Президент України Віктор Янукович зазначає, що реформування місцевого самоврядування має відбуватися на засадах децентралізації владних повноважень, консолідації ресурсного забезпечення та стратегічного планування розвитку територіальних громад.
З майже 12 тисяч територіальних громад більш як у половині чисельність жителів не перевищує 3 тисяч осіб. 4809 громад налічують менше 1 тисячі осіб, а 1129 громад - менше 500 осіб. У більшості з них не утворено відповідно до законодавства виконавчих органів місцевих рад, немає бюджетних установ, комунальних підприємств тощо. Органи місцевого самоврядування таких громад фактично не можуть здійснювати надані їм законом повноваження. 5419 місцевих бюджетів дотаційні на 70%, 483 територіальні громади на 90% утримуються за рахунок коштів державного бюджету.
Завдання реформи, визначені проектом Концепції, передбачають максимальне забезпечення доступності та якості публічних послуг. Реалізацію завдань проекту Концепції заплановано здійснити двома етапами.
 На першому підготовчому етапі (2013 - 2015 рр.) передбачається створити необхідну законодавчу базу та забезпечити методичний супровід формування спроможних, самодостатніх громад. Україна має знайти власну модель, яка б враховувала і кращий світовий досвід, і національну специфіку, регіональні особливості, історичну спадщину та менталітет населення.
На другому етапі впровадження (2015—2020 рр.) заплановано провести реорганізацію органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади на новій територіальній основі, перерозподілити їх повноваження.
Альтернативи реформі немає, це історичний шлях, яким має пройти Україна як демократична європейська держава. Реформа місцевого самоврядування - це іспит на зрілість для влади і суспільства, але ми успішно його складемо - наголошує Президент України Віктор Янукович.
Довідка:
У Національному плані дій на 2013 рік Президент України визначив як пріоритетне завдання - розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради проекту Закону про право територіальних громад на об'єднання та проекту Закону про співробітництво територіальних громад.
Минулого року Верховною Радою був прийнятий Закон «Про громадські об’єднання». До Національного плану дій на 2013 рік Президентом В. Януковичем включено питання щодо внесення на розгляд Парламенту законопроектів «Про місцевий референдум» та «Про органи самоорганізації населення» в новій редакції. Надання послуг, організаційні й виконавчі функції мають здійснювати посадовці, яким довіряють і які користуються авторитетом у людей, досвідчені, відповідальні менеджери, професіонали своєї справи, які вміють знаходити правильні рішення, не боятися освоювати нові методи і практики.
Уже доопрацьовано та підготовлено для внесення на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Також сформовано план Уряду щодо створення системи безперервної освіти службовців органів місцевого самоврядування і підготовки депутатів місцевих рад.