03-06-2013
Давній дух козацтва, традиції української культури, минуле та сьогодення у сучасному мистецтві – все це увібрав у себе історико-культурологічний фестиваль «Мамай-fest». Фестиваль проходить за підтримки голови облдержадміністрації Дмитра Колєснікова у Дніпродзержинську з 31 травня по 3 червня. На цей час головні вулиці та площі міста перетворюються у мистецькі зали – тут проходять виставки українських майстрів, художників, літературні читання, вечори українського сучасного кіно та музики.
Традиційно фестиваль – це інноваційне мистецько-музичне дійство, яке проходить у декількох естетичних вимірах:
· музейні експонати із закодованою в них колективною пам’яттю народу;
· образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво, де традиційні мотиви гармонійно поєднуються з концептуальним баченням минулого та майбутнього України сучасними митцями;
· музика, насамперед кобзарська;
· поезія;
· кінематограф.
Керівник регіону Дмитро Колєсніков, вітаючи учасників фестивалю зазначив, що фестивалі як «Мамай-fest» - це свято козацького духу, культури та єдності українського народу. Поєднання поезії, музики, кіно, живопису сучасності та минулого залишає комплексне та сильне враження про культурні досягнення українського народу.
«Важливо, що у фестивалі беруть участь як дорослі так і ще зовсім юні українці – усіх їх об’єднує любов до рідного краю. Збереження та примноження давніх традицій українського народу – це складові програми нашого Президента Віктора Федоровича Януковича «Україна – для людей». «Мамай-fest» став справжнім святом єднання українського народу та збереження духовності та культури від покоління до покоління», - зазначив Дмитро Колєсніков.
Цього року у «Мамай-fest» взяли участь митці з різних куточків України. Зокрема, у рамках фестивалю відбудуться виставки Львівського клубу українських художників, а також виставка «Україна в знаках та символах», у якій візьмуть участь музеї Дніпропетровська, Києва, Львова, Луганська та Запоріжжя. На виставці будуть представлені артефакти, що є втіленням українського духу. Вперше в історії незалежної України відбудеться благодійний акт – передача авторських робіт Клубу українських митців до Музею історії Дніпродзержинська.
Для шанувальників художнього слова відкриє свої двері літературна вітальня. У літературній вітальні «Коло слова» очікується виступи відомих українських поетів Анатолія Кічинського, лауреата Шевченківської премії, Мар’яни Кіяновської, Дмитра Лазуткіна. Григорія Гарченка, Михайла Кудрявцева, Анатолія Шкляра, Сергія Злючого, Володимира Луценка.
До Міжнародного дня захисту дітей на примузейній площі у Дніпродзержинську відбудеться підведення підсумків конкурсу дитячої творчості «Козак Мамай та його пісня».
Під час фестивалю пройдуть презентації двох фільмів, присвячених історії українського козацтва. Режисер Брук Брага та сценарист Григорій Горовий презентують документальний фільм «Художник і час», присвячений відомому українському художнику Івану-Валентину Задорожному.
Також учасники фестивалю зможуть подивитися документальний фільм «Стеком і шаблею», створений за мотивами історичного нарису Романа Коваля «Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею». У ньому розповідається про скульптора, автора першої Шевченкіани, січового стрільця, начальника штабу Сірої дивізії Армії УНР, повстанського отамана Михайла Гаврилка. (Автори сценарію – Роман Коваль, Василь Портяк, Валерій Тетерятник. Режисер і оператор – Володимир Бондаренко).
Для любителів короткометражних фільмів на Мамай-фесті передбачено показ короткометражних фестивальних фільмів «Відкрита ніч», під час якого зокрема буде представлений художній фільм «Криниця для спраглих» (режисер Юрій Іллєнко).
Важливою складовою фестивалю є науково-практична конференція «Українське козацтво в історико-культурологічному вимірі», у якій візьмуть участь відомі мистецтвознавці, науковці, музейні працівники з різних регіонів України. Вперше до традиційних організаторів конференції – Дніпродзержинської міської ради та Музею історії Дніпродзержинська, долучився Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології АН України. За підсумками роботи конференції заплановано видати наукову збірку.
Для всіх учасників фестивалю відбудеться екскурсія до Кодацької фортеці та до Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького. Вперше візьме участь у фестивальних заходах відомий дослідник Холодного Яру Роман Коваль з презентацією дослідження «Чорний Ворон: п’ять біографій». Ця збірка документальних нарисів про отаманів, які боролися в добу Української Народної Республіки, та мали одне повстанське псевдо – Чорний Ворон.
Довідково:
Програма VI історико-культурологічного фестивалю "Мамай-фест":
31 травня:
10:30 - Відкриття науково-практичної конференції "Українське козацтво в історико-культурному вимірі Подніпров'я". Офіційна частина.
16:00-17:00 - Вечір сучасного українського кіно. Презентація документального фільму "Художник і час. Іоанн Валентин Задорожний" за участю авторів: режисера - Б. Браги, сценариста - Г. Горового.
1 червня:
Виставка декоративно-прикладного мистецтва на прімузейній території
Відкриття арт-майданчика "Територія Мистецтва" на прімузейной території.
11:00-12:00 - Відкриття дитячого майданчика на прімузейній території. Феєрія вікторин, конкурсів, призів.
12:00 -13:00 - Підведення підсумків конкурсу дитячої творчості "Козак Мамай і його пісня".
12:30 - Виступ фольклорного колективу Нікопольського "Просвіти" на прімузейной території.
13:00-14:00 - Відкриття виставки Клубу українських митців (м. Львів). Презентація художнього альбому "Козак Мамай" Ореста Скопа, заслуженого діяча мистецтв України.
14:00-15:00 - Відкриття виставки "Україна у знаках і символах" (за участю провідних музеїв Львова, Києва, Дніпропетровська, Луганська, Запоріжжя).
16:00 - 18:00 - Коло слова ... Літературна вітальня українських поетів.
18:00-19:00 - Театр-студія "Аzam". Поезія і джаз.
20:00 - 21:00 Відкрита ніч. Демонстрація українських короткометражних фільмів
2 червня:
14:00 - 15:00 - Концертна програма гурту "Вертеп".
15:00 - 17:00 - Роман Коваль: презентація фільму "Стеком і шаблею" і документальної повісті "Чорний Ворон: п'ять біографій".
17:30 - 20:00 - Концерт заслуженого артиста України Тараса Компаніченка.
Фестиваль проводиться на базі Музею історії Дніпродзержинська.