10-09-2013
Межівський район у 1943 році – це місце перетинання військами Південно-Західного та Степового фронтів кордону Донецької та Дніпропетровської областей. Саме з Межівського району розпочиналося звільнення Дніпропетровської області від фашистських загарбників. У цей важливий для району та регіону день 70 років потому знову зібралися разом жителі Дніпропетровщини та Донеччини, щоб вшанувати пам'ять загиблих воїнів та подякувати визволителям за їх священний подвиг. Делегація Донецької області передала Дніпропетровщині символи естафети пам`яті: макет військового штандарту та книгу естафети. За дорученням губернатора Дніпропетровської області Дмитра Колєснікова його заступник Ростислав Ботвінов прийняв символи естафети пам’яті. З цього дня стартував марафону «Слава визволителям», який присвячений 70-річчю визволення міст та районів Дніпропетровщини.
Також під час урочистостей ветеран-визволитель Межівського району разом зі школярем поклав жменю землі з братської могили Межівського району до капсули, яка буде передаватися та заповнюватися від регіону до регіону.
«70 років тому визволення Межівського району ознаменувало початок довготривалої боротьби за Дніпропетровщину. 182 дні точилися страшні бої, в яких ми отримали перемогу – 9 березня 1944 року ворог був вигнаний з Дніпропетровської області. Сьогодні, як і 70 років тому, Донеччина передає Дніпропетровщині військовий штандарт третього українського фронту – символ визволення рідної землі. Від сьогодні в регіоні стартує марафон «Слава визволителям», в рамках якого кожне місто та район Дніпропетровщини у день визволення вшанує пам'ять героїв, згадає страшну та славну історію боротьби, скаже слова вдячності та шани ветеранам», - зазначив Дмитро Колєсніков.
Наступного року Україна відзначає 70-річчя визволення нашої держави від фашистських загарбників. Президент України Віктор Янукович поставив чітке завдання – на високому рівні відзначити цю величну подію. Глава держави підписав низку документів, які визначають порядок проведення 70-річчя святкування Великої Перемоги від фашистських загарбників.
Визволення Дніпропетровської області почалося 8 вересня 1943 року військами Південно-Західного фронту (з 20 жовтня 1943 року – 3-го Українського фронту) під командуванням генерала армії Родіона Малиновського. Першими на територію області вийшли з’єднання та частини 23-го танкового корпусу під командуванням Героя Радянського Союзу генерал-лейтенанта бронетанкових військ Юхима Пушкіна та частини 1-го гвардійського механізованого корпусу генерал-лейтенанта Івана Русіянова. Після тяжких дводобових боїв вони увійшли 10 вересня у райцентри Межова та Васильківка, заволоділи залізничним вузлом Чапліне.
«Кажуть, що війна на землі починається тоді, коли виростає покоління, яке про війну нічого не пам'ятає і не знає. Саме тому наш спільний святий обов'язок – знати правдиву історію Великої Вітчизняної. Сьогодні під керівництвом нашого губернатора Дмитра Колєснікова на Дніпропетровщині відроджуються традиції військово-патріотичного виховання молоді. На прикладі покоління фронтовиків, героїзму і мужності воїнів Великої Вітчизняної війни молоде покоління вчиться жити і любити, будувати завтрашній день, служити Батьківщині. Життя і подвиг ветеранів – це урок мужності для нас, їх дітей та онуків. Спасибі вам, шановні ветерани, за ваш Подвиг!», - сказав Ростислав Ботвінов.
За час окупації, з вересня 1941 по вересень 1943 року, на території Межівського району було знищено 60 ферм, майже 3 тисячі будинків, вивезено 6,5 тис худоби. Відправлено до Німеччини на примусові роботи 2870 осіб, вбито 89 жителів району.
Визволення Межівського району відбувалося з 8 по 16 вересня 1943 року. Основні сили радянських військ ще стояли під Барвінковим, а танкісти генерала Пушкіна уже були в глибокому тилу противника, на території району. 10 вересня вони вступили в селище Межова. Селище Межова звільняли 980-й стрілецький полк 170-ї стрілецької дивізії, 1001-й стрілецький полк 279-ї стрілецької дивізії, 1116-й стрілецький полк 333-ї стрілецької дивізії, 152-й гвардійський гаубично-артилерійський полк, 762-й легкий артполк, 339-а і 135-а танкові бригади 23-го танкового корпусу генерала Пушкіна, 492 ХППГ. У боях при визволенні населених пунктів Межівського району у вересні 1943 року полягли 1579 воїнів.
Під час мітингу заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Ростислав Ботвінов, заступник голови – керівник апарату Донецької облдержадміністрації Вадим Фомін, голова Дніпропетровської обласної організації ветеранів України, генерал-майор Станіслав Шевченко та голова Донецької обласної ради ветеранів Олександр Сергієнко поклали квіти до пам’ятника загиблим воїнам. Також до покладання долучилися керівництво регіонів та району, жителі Межівського району та ветерани.
Урочистим маршем на знак шани та вдячності за безсмертний подвиг пройшли біля меморіалу військовослужбовці та військовий оркестр. Святкування продовжилося у парку відпочинку, де пройшов концерт солдатської пісні.
Також у цей день заступник губернатора Ростислав Ботвінов урочисто відкрив виставку, присвячену 70-й річниці визволення Межівського району, та зустрівся з ветеранами-визволителями району.