У Дніпродзержинську відбулося позачергове засідання міської комісії з питань ТЕБ та НС
16-10-2013
15 жовтня у Дніпродзержинську під головуванням першого заступника міського голови, голови міської комісії з питань ТЕБ та НС Тетяни Губи пройшло позачергове засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Захід відбувся за дорученням міського голови Станіслава Сафронова.
Приводом для засідання стала ситуація, що склалася довкола техногенно небезпечних підприємств міста на промплощадці колишнього Придніпровського хімічного заводу, які можуть залишитися без енергопостачання через великі борги державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» за спожиту електроенергію. Заручниками цієї ситуації стали численні підприємства, що знаходяться на даній території та отримують енергію через ДНВП «Цирконій».
Тетяна Губа нагадала учасникам засідання, що 22 серпня комісія прийняла рішення про неможливість відключення підприємства, у зв’язку з можливими наслідками, які можуть зашкодити екології міста. Тоді з компанією «Дніпрообленерго» було знайдено спільну мову.
Начальник Дніпродзержинського району електромереж ДТЕК «Дніпрообленерго» Олександр Красовський наголосив, що наразі ДНВП «Цирконій» за спожиту енергію не розраховується, при цьому продовжує її споживання. Посприяти вирішенню ситуації міг би перехід підприємств, енергетично залежних від «Цирконію», на прямі договори з «Дніпрообленерго». У деяких підприємств такі договори вже в роботі. «Цирконій» нарощує борги, і енергетичний ринок не зважає на те, що це він є державним підприємством. 16 жовтня з 12.00 ДНВП «Цирконій» стоїть на відключення до повного погашення заборгованості, повідомив Олександр Красовський.
Начальник управління промисловості та екології міської ради Андрій Можейко доповів про можливі наслідки техногенно-екологічного характеру, які складуть загрозу навколишньому середовищу, життю та здоров’ю людей. Керівники підприємств колишньої промплощадки ПХЗ інформували, що вони працюють з хімічно небезпечними речовинами, і відключення енергії може призвести до непередбачуваних наслідків. Енергопостачання Придніпровського хімічного заводу планувалося для єдиного комплексу, нині ж на цій території знаходяться 24 юридичні особи. Лише десятьма з них укладено прямі договори з «Дніпрообленерго», інші 14 мають договори з ДНВП «Цирконій».
При можливому відключенні без енергопостачання залишаться усі підприємства – а це, зокрема, ПАТ «Дніпровський завод мінеральних добрив», ДП «Смоли». Виробничі процеси будуть порушені, і відбуватиметься постійне забруднення довкілля. Розмір забруднень залежатиме тільки від напрямку вітру та температури повітря. Без електроенергії перестануть функціонувати і системи оповіщення на підприємствах. Ситуація становитиме надзвичайну техногенну небезпеку. Так, на державному підприємстві «38 Відділ інженерно-технічних частин», яке охороняє об’єкти уранового виробництва колишнього ПХЗ, буде повністю відключено периметр площадки, сигналізацію, КПП, вихідний дозиметричний контроль. Становище буде катастрофічним, бо підприємство не зможе охороняти периметр. Подібна ситуація загрожує і державному підприємству «Бар’єр».
Комісія прийняла рішення заборонити ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго» відключення від електропостачання ДНВП «Цирконій», ДП «Смоли», ПАТ «Дніпровський завод мінеральних добрив», ДП «Бар’єр», ДП «38 ВІТЧ», розташованих на території колишнього уранового виробництва ВО «Придніпровський хімічний завод». Також комісія вирішила направити звернення до голови ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та інших структур щодо вирішення питання про усунення загрози виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та екологічного характеру, яка може призвести до загрози життю та здоров’ю населення за умови відключення від електропостачання цих підприємств.