У Дніпродзержинську відбулось засідання громадської ради
24-10-2013
23 жовтня у Дніпродзержинську відбулося засідання громадської ради – консультативно-дорадчого органу при виконавчому комітеті міської ради. Членами громадської ради є керівники громадських організацій, органів самоорганізації населення, професійних спілок, працівники органів місцевого самоврядування, науковці.
Зібрання відкрив голова громадської ради Леонід Шевченко. У вступному слові він наголосив, що інститут громадської ради вже став дієвим інструментом взаємодії між органами влади і громадськими формуваннями.
Перше питання порядку денного стосувалося перспектив та наслідків євроінтеграції України, враховуючи майбутній листопадовий саміт у Вільнюсі та підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Для доповіді з цього питання на засідання була запрошена доктор історичних наук, професор кафедри соціології Дніпродзержинського державного технічного університету Світлана Донченко.
«Усі попередні спроби євроінтеграції були дуже непевними, і лише новий Президент України Віктор Янукович чинить рішучі кроки, яких довго чекала країна», – сказала Світлана Донченко. Вона зазначила, що Президент обрав правильний шлях, навела приклади з історичного досвіду країни, від княжої доби до новітніх часів, та провела короткий екскурс в історію об’єднання Європи, починаючи з 40-х років двадцятого століття.
Європейська інтеграція України вимагає глибокого реформування законодавчої бази, судової системи, правоохоронних органів. На жаль, усе це в Україні поки що не відповідає європейським зразкам. Позитивними рисами євроінтеграції Світлана Донченко назвала перехід до інформаційного суспільства, розвиток економіки, інвестиції до соціального фонду, вдосконалення пенсійної та банківської систем, підвищення технологічного рівня, візову лібералізацію. Серед можливих негативних обставин було названо неминуче зростання цін при вступі до Євросоюзу. Також невідомо, чи буде належним чином захищений український виробник, особливо аграрна галузь. До негативних наслідків належить і потенційний відтік з України кваліфікованих фахівців, і можлива дискримінація українців в Європі.
«Психологічно наше суспільство ще не готове до вступу в Євросоюз, і роз’яснювальна робота в цьому напрямі не ведеться», – зазначила Світлана Донченко.
Доповідь викликала активне обговорення. Зокрема, учасники засідання висловлювали думку, що за теперішніх вітчизняних реалій, коли громадськість не має впливу на політику, Україна увійде в Євросоюз виключно як сировинний придаток. Підсумовуючи результати обговорення, голова громадської ради наголосив, що питання євроінтеграції дуже масштабне, і обговорити його за такий обмежений час не видається можливим. Разом з тим він зазначив: не варто занадто ідеалізувати Європу.
Висловив думку щодо приєднання нашої держави до Європейського Союзу і секретар громадської ради Юрій Бережний. «Україні, безумовно, потрібен курс на інтеграцію. Увесь світ сьогодні об’єднується, і в іншому разі наша країна буде не більше ніж буферною зоною. Європейський Союз – це зміна свідомості, модернізація економіки, впровадження нових стандартів», – сказав секретар громадської ради. Важливою метою євроінтеграції Юрій Бережний назвав приведення економіки України у відповідність з європейськими нормами. Він зазначив, що більше переваг Україна отримає при вступі до Європейського, а не Митного союзу, та навів такі дані: понад 40 відсотків населення країни підтримують вступ до Євросоюзу, і це більша частина з-поміж тих, хто визначився з відповіддю. Разом з тим Юрій Бережний відзначив, що наша країна поки не готова до повноцінної євроінтеграції, і для цього потрібні системні реформи.
Голова громадської ради Леонід Шевченко зауважив, що від підписання Угоди про асоціацію ще дуже далеко до членства в Європейському Союзі.
Другим питанням черги денної було планування роботи громадської ради на 2014 рік. Серед окреслених питань, що будуть розглянуті в наступному році, – розвиток культури та духовності у Дніпродзержинську, охорона здоров’я в місті, питання соціального захисту інвалідів і ветеранів, механізми взаємодії громадськості та місцевої влади.