На Дніпропетровщині пройшла наймасштабніша в історії України реконструкція історичних подій Битви за Дніпро
29-10-2013
На Дніпропетровщині пройшла наймасштабніша в історії України реконструкції історичних подій Битви за Дніпро. Президент України Віктор Янукович привітав учасників реконструкції та відзначив державними нагородами ветеранів Великої вітчизняної війни, які брали участь у боях при форсуванні річки Дніпро. Глава держави поклав квіти до пам’ятника Воїнам 152-ї стрілкової дивізії. У покладанні також взяли участь Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул, губернатор Дніпропетровщини Дмитро Колєсніков, голова обласної ради Євген Удод, Дніпропетровський міський голова Іван Куліченко.
«Одне з найважчих випробувань за всю багатовікову історію випало на долю українського народу в роки Великої Вітчизняної війни. Сьогодні ми відзначаємо одне з найбільших подій в історії нашого благословенного краю – 70-річчя визволення Дніпропетровська. 25 жовтня 1943 року перед визволителями постало зруйноване війною місто. Завдяки трудовому подвигу і таланту жителів Дніпропетровщини у важких умовах воєнного часу почалося відновлення базових галузей народного господарства регіону – металургійної, транспортної та енергетичної. Вже в 1944 році підприємства почали виплавляти метал і давати прокат», - зазначив Віктор Янукович.
Реконструкція історичних подій форсування Дніпра відбулася за ініціативою Віце-прем’єр-міністра Олександра Вілкула та за підтримки Міністерства оборони України, облдержадміністрації та Дніпропетровської міської ради.
У реконструкції історичних подій Битви за Дніпро взяли участь 26 клубів реконструкторів із України, Росії та Білорусії. Зокрема, це «Червона зірка» (Київ), «Східний вал» (Дніпропетровськ), Таганрозький військово-історичний музей (Таганрог), Бєлгородська регіональна громадська організація «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук» тощо.
Понад 170 одиниць техніки було задіяно під час реконструкції історичних подій. Зокрема, 50 одиниць військової техніки часів Великої Вітчизняної війни: танки Т-34, німецький танк «Пантера», німецький бронетранспортер «Ганомаг», радянський бронеавтомобіль БА-64Б, БМ-13 «Катюша», польові і зенітні гармати періоду війни та ін. У реконструкції також була задіяна техніка, яка безпосередньо брала участь у визволенні Дніпропетровська та Дніпропетровської області у 1943-1944 роках: пушки 44 мм та ЗИС-3, німецькі пушки ПАК-40, а також бронетранспортери, артилерійські знаряддя, міномети.
Також у реконструкції була задіяна сучасна військова техніка: понтонно-мостова техніка, бронетанкова техніка (БМД-2, БТР-80), артилерійські системи («Смерч», «Град», «Ураган») і засоби протиповітряної оборони (ЗРК «Оса», ЗУ-23-2). У повітряному бою взяли участь 4 літаки.
Реконструкція форсування річки Дніпро розпочалася передовими загонами, до яких згодом підключилися і головні десантні загони Червоної Армії. Вони захватили плацдарм на правому березі. Потім пройшла реконструкція історичних подій важкого та запеклого повітряного бою. Під час сцени форсування другої хвилі десанту, німецькі війська почали контратаку на лівому фланзі, яка була успішно зупинена військами Червоної Армії.
На лівому фланзі підрозділи десанту Червоної Армії прорвали вузьку ділянку оборони, оточують підрозділи німецьких військ, знищили живу силу, гармати і танк «Пантера» у центрі німецьких бойових порядків та завершили їх розгром. Над полем було встановлено Червоний прапор.
Під час реконструкції понад 200 вибухів імітували вогонь артилерії та удари авіації (підрив літаків, катерів, плотів).
З нагоди свята проходить військовий парад, під час якого було продемонстровано 7 літаків та 4 гелікоптери. У параді взяли участь військові оркестри з Севастополя та Дніпропетровська.
Загалом у проведенні реконструкції форсування річки Дніпро та військовому параді з нагоди святкування 70-ї річниці визволення Дніпропетровська від фашистських загарбників було задіяно понад 1,7 тис людей.
«Сьогодні ми ще раз віддаємо данину пам’яті героям, які пали на полях битви, звільняли нашу Вітчизну. Наразі у Дніпропетровській області проживає 191 учасник цієї доленосної битви. Знову й знову дякуємо тим, хто залишився в живих, тим, хто виборов Велику Перемогу, хто підняв з руїн зруйновану країну. Дніпропетровщина відзначає 70-річчя визволення від фашистських загарбників марафоном «Слава визволителям». У його рамках кожне місто та район у день визволення вшановує пам'ять героїв, згадує страшну та славну історію боротьби, говорить слова вдячності та поваги ветеранам. Сьогодні Марафон рухається по слідам солдатів – місцями, які крок за кроком звільнялися від загарбників. Реконструкція битви за Дніпро – це данина поваги та шани нашим героям, це яскравий приклад мужності та героїзму для молодого покоління», - зазначив Дмитро Колєсніков.
Битва за Дніпро – це одна з найбільших воєнних операцій у світовій історії. Загалом у ній брали участь більше 2,6 млн осіб, 2400 танків, 2850 літаків. Не повернулося з поля бою більше 400 тисяч солдат, понад мільйон – померли від ран.
За форсування Дніпра, за самовідданість і героїзм у боях на плацдармах 2438 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Це 20% від загального числа нагороджених цим званням за всю Велику Вітчизняну війну.
Битва за Дніпро – низка взаємопов’язаних стратегічних операцій Великої Вітчизняної війни, проведених в другій половині 1943 року на берегах Дніпра. З обох боків в битві взяли участь до 4 мільйонів солдат, а її фронт розтягнувся на 1 400 кілометрів. В результаті чотиримісячної операції лівий берег Дніпра був звільнений Червоною Армією від німецько-фашистських загарбників.
В ході операції значні сили Червоної Армії форсували річку, створили декілька плацдармів на правом березі Дніпра, а також звільнили місто Київ.
Битва за Дніпро стала однією з найбільших битв у світовій історії та однією з найкровопролитніших – за різними оцінками, кількість втрат з обох сторін (з урахуванням убитих і поранених) становила від 1,7 млн до 2,7 млн.
Основними битвами, сукупність яких і є Битвою за Дніпро, стали:
Чернігово-Прип’ятьська операція (26 серпня – 30 вересня 1943);
Дніпровська повітрянодесантна операція (вересень 1943);
Мелітопольська операція (26 вересня – 5 листопада 1943);
Запорізька операція (10 – 14 жовтня 1943);
Київська наступальна операція (3 – 13 листопада 1943);
Київська оборонна операція (13 листопада – 23 грудня 1943).
Всього в операціях було задіяно 36 загальновійськових, 4 танкових і 5 повітряних армій. Радянським військам протистояли два найбільших німецьких угрупування: групи армій “Центр” (командувач – генерал-фельдмаршал Г.Клюге) і групи армій “Південь” (командувач – генерал-фельдмаршал Е.Манштейн) у складі 62 дивізій, зокрема 14 танкових і моторизованих. Наземні війська підтримувалися силами 4-го і 6-го повітряних флотів. У кількісному складі: 1 240 000 чоловік, 12 600 гармат, 2 100 танків, 2 100 літаків.