До 70-річчя визволення міста від німецько-фашистських загарбників у Дніпродзержинську презентували архівний збірник
29-10-2013
«Подвиг ветеранів Великої Вітчизняної війни є безперечним і священним для нашого народу. Збереження пам’яті про Велику Перемогу, турбота про героїв-визволителів, патріотичне виховання молоді – важливі складові державної політики Президента України Віктора Януковича. І наш регіон під керівництвом губернатора Дмитра Колєснікова системно та відповідально реалізує ці завдання», – наголошує Дніпродзержинський міський голова Станіслав Сафронов.
29 жовтня в приміщенні архівного управління Дніпродзержинської міської ради відбулася презентація архівного документального збірника «Місто Дніпродзержинськ у роки війни. 1941-1945», виданого до 70-річчя визволення міста від німецько-фашистських загарбників.
Збірник виданий архівним управлінням міської ради на кошти спонсорів. У книзі вперше оприлюднені документи періоду Другої світової війни, виявлені спеціалістами управління майже за два десятиріччя дослідницької роботи. Представлені архівні документи державного архіву Дніпропетровської області, архівного управління міста, народного музею історії та архіву ПАТ «Дніпровський меткомбінат», міського військкомату, центральної бібліотеки імені Шевченка, документи з сімейних архівів спеціалістів управління та краєзнавців міста.
За дорученням міського голови Станіслава Сафронова презентацію відкрила начальник архівного управління міста Галина Кулініч. Вона наголосила, що для спеціалістів архівного управління Дніпродзержинська тема Великої Вітчизняної війни завжди була однією з провідних, і книга, яка побачила світ, є результатом багаторічної та копіткої праці. Мета цього видання – розширення джерельної бази для краєзнавчих досліджень, виховання шанобливого ставлення до історії у молодого покоління. Адже, незважаючи на те, що війна торкнулася кожної родини, молодь недостатньо обізнана про ті драматичні сторінки нашої історії, коли всенародна трагедія об’єднала людей у спільній боротьбі. Галина Кулініч подякувала усім, хто долучився до створення цього видання, спонсорам, яким книга завдячує своїм виходом, і нагадала, що тираж збірника буде безкоштовно переданий до навчальних закладів та бібліотек міста.
Рецензент книги, професор Дніпродзержинського державного технічного університету Микола Конох наголосив: «Величезна робота, яку виконали працівники архіву, заслуговує найвищої поваги. Вперше оприлюднено документи, невідомі широкому загалу. Вони допоможуть сучасним поколінням осягнути трагізм і велич Другої світової війни». Микола Конох висловив упевненість, що нова книга стане в пригоді як науковцям, так і широкому колу читачів, подякував працівникам архівного управління, міському голові та всім, хто доклав зусиль, щоб це видання побачило світ.
Андрій Яловий, засновник та директор видавничого дому «Андрій», у своїй промові сказав: «У суєті сьогодення ми часто забуваємо про своє минуле. Книга дає можливість зупинитися та замислитись над своєю історію, над тим, хто ми є, згадати наших батьків, що пережили лихоліття, але не втратили найкращих людських якостей». Він наголосив, що така книга могла бути створена лише небайдужими людьми, які шанують свою історію та люблять рідне місто.
Головний спеціаліст архівного управління Ольга Самойленко зазначила, що книга вміщує близько двохсот архівних документів і фотографій, які дозволяють відтворити життя Дніпродзержинська в період війни, окупації та повоєнної відбудови. «Ми сподіваємося, що робота, втілена у цій книзі, не залишить байдужими вдумливих читачів», – сказала Ольга Самойленко. Із новими фактами про історію Великої Вітчизняної виступила заступник начальника архівного управління Римма Занько. Учні колегіуму № 16 зачитали щоденникові записи очевидців війни та твори школярів, які пережили окупацію.
На презентації виступили директор центральної бібліотечної системи міста Дніпродзержинська Тетяна Герасюта, начальник управління освіти і науки міської ради Ольга Баштаненко, директор музею історії міста Наталія Буланова. Теплими словами привітав вихід книги секретар Дніпродзержинської єпархії Української православної церкви отець Макарій. Усі вони побажали працівникам архіву плідної роботи та нових цікавих відкриттів, а книзі – знайти свого вдячного читача.