Дмитро Колєсніков: «Політика нашого Президента – це політика виважених, обміркованих рішень, в основі яких лежить здоровий прагматизм»
29-11-2013
Поспішне підписання договору про Асоціацію з ЄС значно вплине на погіршення економічної ситуації на Дніпропетровщині. У регіоні більше 700 промислових підприємств, на яких працюють сотні тисяч людей. Переважна більшість цих підприємств - експортно-орієнтовані. Погіршення економічних стосунків з Росією призведе до скорочення виробництва багатьох потужних виробництв регіону, а у деяких випадках і до їх закриття. Ці та інші складні питання євроінтеграційної політики України були обговорені на спільному засіданні громадської ради при облдержадміністрації, Дніпропетровської обласної молодіжної ради, молодіжної обласної адміністрації та представників студентської спільноти області, яке пройшло під головуванням губернатора Дмитра Колєснікова.
«Політика нашого Президента - це політика виважених, обміркованих рішень, в основі яких лежить здоровий прагматизм. Саме тому Україна, не відмовляючись від курсу на євроінтеграцію, бере паузу в процесі підписання асоціації з ЄС. Ми знаємо, поряд зі стратегічними прагненнями України є ще й чіткі національні інтереси, які потрібно відстоювати, є економічні проблеми, які потрібно вирішувати, є загрози втрати робочих місць для сотень тисяч і навіть мільйонів людей, які не можна ігнорувати. І Дніпропетровщини це стосується, напевно, у найбільшій мірі», - наголосив Дмитро Колєсніков.
За 4 місяці товарообіг з Росією впав майже на чверть (23 %). У грошовому вираженні - це 40 мільярдів гривень. Це ті втрати, які країна та регіон несе в ситуації загальної економічної кризи в світі. 40 мільярдів - це розміри зарплат, це надходження до бюджету, це робочі місця, пенсії, стипендії, соціальні виплати.
Дніпропетровщина на сьогодні – це головний локомотив економіки країни. Протягом чотирьох місяців регіон вперше в історії незалежної України лідирує за обсягом реалізації промислової продукції серед усіх регіонів країни. Дніпропетровська область забезпечує близько 20% національного обсягу промислової продукції в грошовому вираженні. У регіоні більше 700 промислових підприємств, на яких працюють сотні тисяч людей. Переважна більшість цих підприємств - експортно-орієнтовані.
Зокрема, більше 80 % продукції Південмашу і КБ «Південного» відправляється на експорт до Росії. Більше 70 % продукції ДНІПРОТЕХСЕРВІС вирушає до Росії - це тюбінги для метро і тунелів. Більше 70 % продукції Дніпропетровського агрегатного заводу відправляється на експорт до Росії - це комплектуючі для авіації. Майже половина продукції акумуляторного заводу «Веста» відправляється на експорт до Росії. Євразійська економічна комісія вже почала розслідування відносно прутків, що поставляються з України. І це може призвести до закриття ринку цих поставок. Російський ринок фактично закритий для сталевих труб, вироблених в Дніпропетровському регіоні.
Сьогодні через проблеми у торговельно-економічних відносинах України та країн Митного Союзу ці підприємства знижують обсяги реалізації. І якщо ці процеси будуть продовжуватися – це призведе до ще більших втрат.
Як підраховують експерти, у цілому по країні експорт товарів до Росії знизиться на 8 млрд. доларів, експорт сільгосппродукції - на 50 %, експорт продукції харчової промисловості - на 40 %, хімічної промисловості - на 20 %, машинобудування - на 20 %.
«Інтеграція з Європою - це інтеграція цінностей, моделей розвитку, соціальна, культурна. Економічний ефект вона зможе принести тільки в довгостроковому періоді, тобто найраніше - через 5-7 років. На першому етапі ефект буде мінімальний. Що ми отримуємо? Питання складне», - зазначає Дмитро Колєсніков.
Якщо для українських товарів в ЄС знімуть мита, експорт може зрости на 1 млрд. доларів, у той час як Україні втратить 8 млрд на експорті товарів до Росії. Проте без митних зборів Україна зможемо поставляти тільки дуже обмежену кількість продукції до країн ЄС. Зокрема, квота на пшеницю до Євросоюзу становитиме 1 млн. тонн, у той час як щорічний урожай в Україні - близько 50 мільйонів тонн.
Адаптація економіки України до норм, стандартів і директив Євросоюзу - теж справа недешева. За підрахунками фахівців, вона обійдеться Україні в 160 мільярдів доларів. З 2004 по 2010 рік, коли Євросоюз приймав у свої ряди країни Східної Європи, їм була надана допомога в розмірі 243 млрд. євро. Нею скористалися країни, в яких проживає 150 млн. осіб. Україна за такими підрахунками, з населенням в 45 мільйонів, мала б отримати трохи більше 70 мільярдів євро. Проте Україні Євросоюз запропонував лише 600 млн евро.
На переконання губернатора, мова не йде про вступ до Митного Союзу. Україна й надалі прямуватиме за європейським вектором зовнішньої політики. Президент Віктор Янукович ще раз підтвердив відданість України курсу на євроінтеграцію. Проте, всі рішення мають прийматися, виходячи з національних інтересів та інтересів мешканців України та регіону.
«Проте мова не йде про вступ до Митного Союзу. Мова не йде про розворот у зовнішній політиці. Європа залишається нашою надією, нашою метою, нашим партнером. Але ми хочемо, щоб усі рішення приймалися, виходячи з наших національних інтересів та інтересів наших громадян. Сьогодні складний і важливий момент для країни. І від того, як ми поведемо себе в цій ситуації, залежить майбутнє Дніпропетровщини та нашої країни», - наголосив Дмитро Колєсніков.