Дніпропетровська облдержадміністрація зробила перший справжній крок у боротьбі з корупцією
01-04-2014
Дніпропетровською облдержадміністрацією ініційована низка регіональних реформ, які покликані вже сьогодні розпочати дієву боротьбу з корупцією та підвищити стандарти життя громадян. Зокрема, 28 березня губернатор Ігор Коломойський підписав Розпорядження, яким фактично взято під контроль всіх великих розпорядників бюджету – міста регіону. Про це повідомив в.о. заступника голови – керівника апарату облдержадміністрації Геннадій Корбан під час брифінгу.
«Обласна влада ініціювала низку реформ, які пройдуть в регіоні раніше, ніж в усій країні. Ці реформи будуть організовані так, щоб вони не суперечили законодавчій базі, що існує на сьогодні. Ми розуміємо, що для того, щоб змінювати законодавчу базу, потрібен час. Ми ж живемо сьогодні і хочемо бачити зміни вже зараз», - сказав Геннадій Корбан.
Він зазначив, що Розпорядженням, яке губернатор підписав 28 березня 2014 року, облдержадміністрація створює систему моніторингу всіх великих розпорядників обласного бюджету та бюджетів міст регіону.
До Розпорядження міста, тобто великі розпорядники, самі відповідали за свої бюджети, самі ними розпоряджалися, самі вирішували, куди витрачати кошти, проводили тендери. Для того, щоб усунути цю надлишкову «самостійність», а отже, і попередити корупційні тендерні схеми, облдержадміністрація взяла під контроль великих розпорядників коштів. Це не стосується районних, сільських та інших невеликих бюджетів. Це стосується лише великих, потужних міст.
«Під це Розпорядження підведена певна база і пояснювальні записки для того, щоб ми діяли в певних повноваженнях. Плюс до нього вироблена схема, як ми будемо контролювати великих розпорядників бюджету», - сказав Геннадій Корбан.
Пояснюючи на прикладі обласного бюджету в.о. заступника губернатора зазначив, що бюджет області разом із субвенціями з боку держави з центру становить 8,5 млрд грн, з яких 4 млрд грн – це сума субвенцій, 2,8 млрд грн - виплати бюджетникам та пільговикам, а 1,7 млрд грн – це сума тендерів на закупівлі. Це ті гроші, на які проводилися закупівлі медобладнання, будувалися місцеві дороги, проводилися тендери ЖКГ тощо. І в цих цифрах є корупційна складова – від 20% до 35% (за оцінкою Геннадія Корбана).
«За багатьма напрямками ми вже її бачимо. Ми проводимо відповідну роботу з тими, хто в минулому виграв ці тендери. Ми хочемо легалізувати цей бізнес, щоб він вже сьогодні приніс користь. А розбиратися, піднімати бруд нагору та шукати винних – це не наші методи. Це не принесе результату», - сказав Геннадій Корбан.
Наразі для попередження будь-яких корупційних схем проведення всіх тендерів призупинено. На даний момент сплачується тільки заробітна плата, соціальні виплати та розрахунки за енергоносії. Під особливим контролем обласної влади здійснюються виплати на закупівлю медикаментів для лікарень та на харчування в школах. Всі інші платежі будуть здійснюватися тоді, коли буде перезавантажена система проведення тендерів.
«З того моменту, як ми прийшли, ми були змушені зупинити всі тендери, всі виплати по тендерам та конкурсам, які вже пройшли та тільки будуть. Їх зупинили з чіткою метою – зрозуміти та виявити корупційну схему. Ми не хочемо нікого звинувачувати конкретно - це була схема роботи держави. І ми цю схему зараз ламаємо, ми її змінюємо. І тепер буде контроль і прозорість», - зазначив Геннадій Корбан.
Заступник губернатора закликав підприємців не боятися брати участь у тендерах. «Відтепер кожен підприємець може слідкувати за всіма тендерами та конкурсами й напряму легально брати участь у будь-якому з них», - сказав він.
Також він додав, що найближчим часом планується переформатування тендерних комісій. Туди увійдуть юристи облдержадміністрації, будуть заведені працівники державної фінінспекції. Члени підбираються за віковим та професійним принципом, а також за принципом відсутності горизонтальних зв'язків з тими чи іншими видами бізнесу.