У Дніпродзержинську забезпечується освіта представників національних меншин
15-07-2014
Управлінням освіти і науки міської ради розроблено та затверджено План заходів з освіти представників національних меншин Дніпродзержинська на 2014–2020 роки.
Сьогодні в місті забезпечена потреба учнів у вивченні державної мови, російської мови, мов національних меншин понад програмні вимоги через сприяння роботі факультативів, курсів за вибором, гуртків. Проводиться цілеспрямована робота з поповнення бібліотечних фондів закладів освіти навчальною, методичною та художньою літературою, електронними виданнями українською, російською мовою та мовами інших національностей.
Із 42 загальноосвітніх навчальних закладів 38 - україномовні, в чотирьох школах міста навчання здійснюється російською мовою.
Усі заклади освіти забезпечені вчителями української мови та літератури, мов національних меншин. Кадровий потенціал учителів-філологів високий. Досвід роботи вчителів української, російської мов та літератур висвітлено у фахових журналах та внесено до обласного каталогу «Педагогічні здобутки освітян Дніпропетровщини-2014».
При проведенні засідань методичних об'єднань, семінарів-практикумів здійснюються пошуки нових підходів у викладання мов та літератур. На засіданнях методичного об'єднання учителів української, російської мов та літератур постійно звертається увага на організацію роботи з творчо обдарованими учнями, використання інноваційних технологій розвитку творчого потенціалу учнів.
Значну увагу вчителі-словесники приділяють позакласній предметній роботі: це тижні педагогічної майстерності, творчі зустрічі, позакласні виховні заходи. Цікаві свята проводяться до Дня рідної мови, Шевченківських днів, Дня слов'янської писемності.
Щороку 21 лютого в місті проводиться Свято рідної мови. Його традиційно відкриває Марія Дружко, член Національної спілки письменників України, лауреат міжнародної премії імені Олеся Гончара. Завжди цікавими є виступи вихованців центру «Гармонія», колегіуму №16, які представляють рідну неньку-Україну. Не менш колоритні виступи дітей, що презентують Росію (НВК №36) та Білорусь (НВК №26). У національних костюмах із вітаннями на сцені можна побачити і дівчат польського ансамблю НВК №3. Варто також відзначити представниць НВК «Ор-Авнер», які представляють Ізраїль; всю шану до Святої Землі, своєї історичної Батьківщини вони висловили у мелодійній пісні рідною мовою. Колектив учнів СЗШ №6 представляє азербайджанську культуру. Гучні аплодисменти супроводжують циганський танець школярів НВК №34. Особливе місце в серцях глядачів зайняла маленька зірочка, учениця НВК №36, яка заспівала ласкаву ніжну пісню про Вірменію.
Традиційними в місті є конкурси «Місто моєї долі – Дніпродзержинськ», творів епістолярного жанру («Уявіть себе деревом, що росте в лісі»), «Собори наших душ», «Мово рідна моя, не мовчи!», «Шевченко і сучасність». До 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка в закладах освіти міста відбулися заходи з нагоди цієї знаменної дати.
У березні 2014 року пройшов міський етап конкурсу на кращого читця творів Тараса Шевченка. Все цікавішими, творчими стають виступи учнів, бо це вже не просто декламування окремого твору, а інколи ціла композиція. Так, «Заповіт» Шевченка пролунав не тільки українською, а й російською, польською, німецькою, французькою і навіть на івриті.
В закладах освіти міста в лютому–березні 2014 року пройшли літературні вечори «Послання у вічність», «Земний уклін тобі, Тарасе!», конференція «Вічний як правда», перформанс «Шевченко поміж нас», захист учнівських проектів «Через віки з Любов'ю». В шкільних бібліотеках діють постійні виставки «І оживе добра слава – слава України», «Світ очима Кобзаря».
У навчальних закладах проводяться виховні години, конкурси малюнків та творчих робіт щодо формування толерантного ставлення до представників інших етносів і віросповідань: «Культура добросусідства», «Моя Батьківщина очима дітей етносів України» тощо.