22-01-2015
21 cічня у Львівському музеї історії релігії відбулася презентація художнього альбому «Козак Мамай. Колекція образотворчого мистецтва майбутнього музею Мамаїв». Видання представляє колекцію витворів мистецтва з фондів Музею історії Дніпродзержинська та вийшло друком за сприяння міської ради.
Як повідомила директор музею історії міста Наталія Буланова, видання побачило світ наприкінці минулого року та було присвячене 200-річчю з дня народження Тараса Шевченка. В альбомі представлена колекція живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва з фондів Музею історії Дніпродзержинська, зібрана за підсумками проведення історико-культурологічних фестивалів «Мамай-fest» для створення художнього музею «Козак Мамай». Чільне місце у виданні займають твори, подаровані Клубом українських мистців Музею історії Дніпродзержинська для майбутнього музею у 2013 році. У каталозі представлені художні відтворення народної картини «Козак Мамай» у виконанні студентів Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша (директор – відомий мистецтвознавець, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Василь Откович). Велику цікавість викликає останній проект музею, втілений у життя під час VII історико-культурологічного фестивалю «Мамай-fest». Це мапа України, складена, неначе з пазлів, з окремих картин, представлених обласними осередками Національної спілки художників України.
Матеріали видання містять також дослідження з історії цієї народної картини, висвітлюють її сучасні рецепції, описують особливості історико-культурологічного фестивалю «Мамай-fest».
Каталог «Козак Мамай» надрукований у Львові накладом 700 примірників. Керівники проекту – кандидат історичних наук, директор Музею історії Дніпродзержинська Наталія Буланова та заслужений діяч мистецтв України Орест Скоп. Автори статей – заступник директора Львівського музею історії релігії Зоряна Білик та мистецтвознавець, член Національної спілки художників України Ірина Сизоненко.
Місце презентації видання пов’язане з тісною багаторічною співпрацею, що існує між Львівським музеєм історії релігії та Музеєм історії міста Дніпродзержинська. У липні 2009 року у Львові з великим успіхом експонувалась виставка «Мамай-fest: галицька проекція». Відкриття цієї виставки стало приводом до заснування Мамаєвого товариства, яке об’єднало митців Галичини та Придніпров’я. Так почалося утвердження національних символів в українському модерному мистецтві. У листопаді 2014 року Львівський музей історії релігії презентував у Дніпродзержинську виставку «Репресована церква» – про трагічну долю та переможний вихід з підпілля греко-католицької церкви. Це спільна відповідь двох музеїв на непрості запитання – як вистояти в часи непевності, як стимулювати в собі сили на спротив загарбнику та пошук сили на духовну подвижницьку працю для власної Вітчизни.