У місті забезпечуються освітні потреби національних меншин
30-07-2015
Як повідомили в управлінні освіти і науки Дніпродзержинської міської ради, в місті розроблений та реалізується План заходів з освіти представників національних меншин на 2014–2020 роки.
Потреби учнів у вивченні державної мови, російської мови, мов національних меншин понад програмні вимоги забезпечуються через роботу факультативів, курсів за вибором, гуртків тощо. Проводиться цілеспрямована робота з поповнення бібліотечних фондів закладів освіти навчальною, довідковою та художньою літературою, електронними виданнями українською, російською мовою та мовами інших національностей.
Із 42 загальноосвітніх навчальних закладів міста 38 – україномовні, в чотирьох школах міста навчання здійснюється російською мовою. Усі заклади освіти забезпечені учителями української мови та літератури, мов національних меншин. Кадровий потенціал учителів-філологів високий. Досвід роботи вчителів української, російської мов та літератур висвітлено у фахових журналах «Дивослово», «Українська мова та література в ліцеях, колегіумах, гімназіях», «Вивчаємо українську мову та літературу» та внесено до обласного каталогу «Педагогічні здобутки освітян Дніпропетровщини-2014».
При проведенні засідань методичних об'єднань, семінарів-практикумів здійснюються пошуки нових підходів у викладанні мов та літератур. На засіданнях методичного об'єднання учителів української, російської мов та літератур постійно звертається увага на організацію роботи з творчо обдарованими учнями, використання інноваційних технологій розвитку їх творчого потенціалу.
Значну увагу вчителі-словесники приділяють позакласній предметній роботі. Це тижні педагогічної майстерності, творчі зустрічі, позакласні виховні заходи. Щорічно проводиться свято до Міжнародного дня рідної мови, Шевченківських днів, Дня слов'янської писемності. Так, щорічно 21 лютого в місті проводиться свято рідної мови «Рідна мово моя, не мовчи!». Вихованці центру «Гармонія», колегіуму №16 та СЗШ №38 презентували на святі Україну. Яскравими, колоритними були виступи учнів, які представляли свою рідну національну мову та культуру: навчально-виховних комплексів №26 (Білорусь), №3 (Польща), НВК «Ор-Авнер» (Ізраїль), середніх загальноосвітніх шкіл №6 (Вірменія) та №34 (роми). Учні СЗШ №38 познайомили глядачів із кримськотатарською культурою, мовою та традиціями.
Традиційними в місті є конкурси «Місто моєї долі – Дніпродзержинськ», творів епістолярного жанру, «Собори наших душ», «Мово рідна моя, не мовчи!», «Шевченко і сучасність». До Шевченківських днів в закладах освіти міста відбулися цікаві заходи. У березні 2015 року проведено міський етап конкурсу на кращого читця творів Шевченка. В закладах освіти міста в лютому-травні відбулись літературні вечори «Послання у вічність», «От де, люде, наша слава», захист учнівських проектів «Світ Шевченкового слова». В шкільних бібліотеках діють постійні виставки «Святої правди голос», «Світ очима Кобзаря».
У навчальних закладах проводяться виховні години, конкурси малюнків та творчих робіт щодо формування толерантного ставлення до представників інших етносів і віросповідань «Культура добросусідства», «Моя Батьківщина очима дітей етносів України» тощо. На базі колегіуму №16 функціонують курси з вивчення української мови для іноземців та емігрантів.